2 mai 2024
SportHandbal masculin / Liga Nationala: Punct pierdut sau câstigat?

Handbal masculin / Liga Nationala: Punct pierdut sau câstigat?

CS Universitatea Bucovina Suceava – Stiinta MD Bacau 36-36 (15-20)

Una clada, alta rece din partea Stiintei MD Bacau. De data aceasta, in cadrul aceluiasi meci, cel disputat sâmbata, pe terenul Sucevei, in etapa a 16-a a Ligii Nationale. Dupa ce a condus cu cinci goluri la pauza, având jocul si victoria in mâna, gruparea pregatita de Eliodor Voica a evitat in ultimele secunde infrângerea, intorcându-se de la Suceava cu un rezultat de egalitate, 36-36, care lasa deschisa intrebarea: am pierdut sau am câstigat un punct?

Repriza buna

Studentii au inceput cu dreptul jocul de sâmbata, conducând ostilitatile in prima repriza, care a inregistrat putine momente de echilibru pe tabela. Conduse cu trei goluri in minutul 8, gazdele au egalat cinci minute mai târziu (8-8), insa totul s-a dovedit doar un foc de paie din partea lui Mitrea si Cântec. Forta ofenisiva a bacauanilor si-a facut din nou simtita prezenta, iar Stiinta a intrat la pauza cu un avantaj de cinci goluri: 20-15.

Aceleasi minusuri

Debutul mitanului secund s-a desfasurat tot sub semnul Stiintei, care a ajuns si la sase goluri diferenta. Ca si in alte partide, insa, lipsa de prospetime fizica si vulnerabilitatea defensivei au dat un brânci serios echipei bacauane. Daca adaugam si lipsa de reactie a portarilor Liszaki si Tevzadze, avem tabloul complet al unei reprize care a consemnat o neasteptata revenire a Sucevei pe tabela de scor si o remiza obtinuta de bacauani cu sase secunde inainte de final, gratie unei lovituri de la sapte metri transformate de Ghita.

Am cazut pe 3

Remiza de la Suceava a costat-o pe Stiinta pierderea locului secund in clasament, in favoarea Potaissei Turda, invingatoare cu 34-26 la Cluj, contra gazdelor de la U Transilvania. Celelalte rezultate ale etapei a 16-a: HC Odorhei – CSM Bucuresti 39-30, Univ. Poli Timisoara – CSM Ploiesti 34-25, HCM Constanta – CS Caras Severin 31-23. Miercuri, in devansul rundei a 17-a, bacauanii vor primi vizita Politehnicii Timisoara.

CSU Bucovina Suceava: Selaru, Stanescu – Mitrea (9), Cântec (8), Bursuc (6), Gavriloaia (3), Acatrinei (3), Chirut (2), Staricov (2), Amihaesi (1), Petrea (1), Rosu (1), Soldanescu.
Stiinta MD Bacau: Liszkai, Tevzadze – Ghita (7), Bondar (6), Rotaru (4), Iancu (4), Da Silva (4), Georgescu (4), Ramba (3), Paunica (3), Manea, Moya, Novanc, B. Voica.