3 mai 2024
SportHandbal masculin / Lectie de franceza, cu accent spaniol

Handbal masculin / Lectie de franceza, cu accent spaniol

Desi a condus cu 9-7 la pauza, Stiinta a pierdut cu 18-21 partida cu HBC Nantes, din debutul grupelor Cupei EHF

Un meci cu doua fete. Prima i-a surâs Stiintei MD Bacau vreme de vreo 35 de minute. Adica o repriza si un pic. 9-7 la pauza, dupa care 11-9 si apoi… Si apoi: “Bonjour tristesse”. Rostit in franceza, bien sur. Cu un usor accent spaniol, naturellement. Având in Alberto Entrerrios principalul purtator de cuvânt, HBC Nantes a intors cursul jocului si al rezultatului in ultimele 25 de minute ale confruntarii de duminica, de la Bacau. Scor final? 21-18 pentru francezi, care isi confirma statutul – alaturi de nemtii de la Magdeburg (33-18 cu Besiktas) – de principali favoriti ai grupei D din cadrul Cupei EHF.

Repriza iluziilor

Prin urmare, un meci cu doua fete. Si cu un public de zile mari, dar asta nu mai e demult o stire atunci atunci când vorbim despre tribuna bacauana. Fanii Stiintei au sperat duminica seara intr-o victorie istorica impotriva campionilor mondiali de la Nantes, spaniolii Entrerrios, Rivera si Maqueda. Iar inceputul meciului a incendiat iluziile suporterilor. Cu o aparare extrem de agresiva, in care a excelat portarul Sota Tevzadze (zece interventii) si cu un repertoriu ofensiv care a interpretat corect partitura contraatacului, studentii si-au tinut la distanta adversarii pe parcursul primei reprize, in care au condus si la trei goluri diferenta (9-6).

„Morisca” nanteza

“Trebuie sa fim mai calmi si sa ne miscam mai mult”. Acesta a fost mesajul pe care antrenorul francez Thierry Anti l-a adresat jucatorilor sai. Efectul? “Morisca” nanteza s-a pus imediat in functiune, punând la grea incercare o echipa bacauana care a inceput sa dea semne vizibile de oboseala fizica si mentala. Siffert a “incuiat” poarta oaspetilor, Entrerrios a aratat ca nu de pomana este campion mondial, in timp ce “arma secreta” Skatar a aratat ca are lipici la gol. De la 11-9 s-a ajuns la 11-13, moment in care Stiinta a tras cortina. S-a incheiat 21-18 dupa ce in minutul 55 Nantes a avut sapte goluri avans. “Il aurait ete trop”, cum ar fi spus Maqueda sau Rivera, cu simpaticul lor accent de dincolo de Pirinei.

Formatii
Stiinta MD Bacau: Tevzadze, Liszkai, Grigoras – Ghita (4), Rotaru (3), Da Silva (3), Ramba (2), G. Bujor (2), Doispinescu (1), Iancu (1), B. Voica (1), Nacho Moya (1), Paunica, Bondar, Manea, Novanc. Antrenor: Eliodor Voica.
HBC Nantes: Siffert, Salmon – Skatar (4), Rivera (3), Entrerrios (2), Maqueda (2), Dole (2), Gharbi (2), De la Breteche (2), Feliho (1), Vujic (1), Jonsson (1), Nyateau (1), Sayad, Fernandez. Antrenor: Thierry Anti.
Eliminari 2 minute: 6-5. Aruncari de la 7 metri: 4 (2) – 5 (3).

Asa da, asa nu!

“Vreau sa le multumesc celor din Bacau pentru felul in ne-au tratat. Oamenii de aici ne-au primit foarte bine si au facut multe pentru noi. Bineinteles ca ne vom revansa atunci atunci când ne vor intoarce vizita la Nantes. Va fi mai greu sa aranjam ca autocarul sa fie escortat de politie, dar vom incerca”, a declarat la conferinta de presa de dupa jocul cu Stiinta antrenorul lui HBC Nantes, Thierry Anti. Cuvintele tehnicianului francez intregesc si pun in evidenta cadrul organizatoric laudabil al meciului dintre Stiinta si Nantes. Desigur, au existat si scapari din partea gazdelor! Lipsa de reactie fata de pozitionarea inoportuna a camerelor TV, care a facut, practic, inutilizabila masa presei pentru jurnalistii din media scrisa, e doar una dintre aceste scapari. Dar pentru ca Stiinta – Nantes a fost o sarbatoare si pentru ca organizatorii au promis ca, pe viitor, vor rezolva problema “Digi”, vom incheia tot cu “Asa da!”. Mai ales ca exemplul vine din media. Asadar, sincere felicitari colegilor de la site-ul sport.bacaul.ro pentru cum au reflectat evenimentul handbalistic de saptamâna trecuta. Bi-interviul cu Entrererios si Rivera, discutia cu Sota Tevzadze, prezentarea echipelor inscrise in raportul de joc si galeriile foto cu sosirea in Bacau si cu antrenamentul francezilor de la Nantes sunt mostre de jurnalism adevarat. Bien travaille!

Declaratii cu sclipici

Un alter-ego al lui Aimee Jacquet. Astfel ar putea fi descris antrenorul lui HBC Nantes, Thierry Anti. Tehnicianul lui Nantes seamana izbitor din punct de vedere fizic cu antrenorul care a adus Frantei singurul titlu mondial la fotbal. Spre deosebire insa de Jacquet, Anti nu intretine polemica. Are discurs, idei clare si umor. Dovada: “Stiinta-Nantes a fost un meci foarte greu, ultra-defensiv, intre doua echipe care au consumat foarte multa energie. Cred ca Bacaul a depus un efort fizic mai mare decât noi in prima repriza, lucru care ne-a creat un avantaj in partea a doua. Vreau sa remarc si atmosfera, una cu adevarat de cupa europeana. Sunt bucuros ca am câstigat jocul. Un sfat pentru Stiinta in perspectiva partidei cu Magdeburg? Sper sa le puna probleme pentru ca, in felul acesta, ne-ar putea ajuta si pe noi”. De remarcat si discursul omologului lui Anti, Eliodor Voica, intr-o franceza corecta si coerenta. “Am facut un meci in prima repriza si un altul in cea de-a doua. Noi am scazut ritmul in cea de-a doua repriza, in timp ce Nantes a aratat un handbal de inalt nivel. Cer putina clementa pentru jucatorii nostri deoarece ei nu au experienta unor jocuri internationale de o asemenea anvergura”, a subliniat tehnicianul bacauan. In final, merita sa reproducem si raspunsul “smecher” al lui Feliho Rock atunci când a fost intrebat ce le-a spus executantilor de lovituri de la sapte metri din lotul Stiintei: “Aaah, le-am urat «bafta», sa nu va gânditi la altceva!”.