8 mai 2024
SportHandbal masculin: "Dubla" cu HC Vaslui

Handbal masculin: “Dubla” cu HC Vaslui

Stiinta Municipal Dedeman s-a reinregit in aceasta saptamana, dupa o perioada in care selectionerul Eliodor Voica si "internationalii" Ionut Rotaru, Cristian Ghita, Florin Dospinescu, Ionut Ramba si Dragos Iancu au fost plecati sub "tricolor". In formula completa, echipa bacauana si-a programat, inainte de Paste, o "dubla" amicala cu divizionara secunda HC Vaslui. In primul test, desfasurat joi la pranz la Sala Sporturilor, "studentii" s-au impus la o diferenta de 16 goluri (37-21) dupa 55 de minute de joc, repriza secunda fiind scurtata cu cinci minute. Runda inaugurala a fost adjudecata de gazde cu 16-11. Returul va avea loc vineri (11.30), la Vaslui. Meciurile de pregatire cu HC Vaslui prefateaza reluarea Ligii Nationale dupa o luna de intrerupere, Stiinta Municipal Dedeman urmand sa evolueze saptamana viitoare pe teren propriu, in compania CSU Suceava (miercuri, 18 aprilie, ora 17.30).
Stiinta MD: Tevzadze, Tamas – Bondar (5), Iancu (5), Rotaru (4), Dospinescu (4), G. Bujor (4), Kurilenko (3), B. Voica (3), Paunica (2), Sipos (2), Ghita (2), Ramba (1), Manea (1), Gurkovskiy (1), Iacob. (D.P.)