5 mai 2024
SportHandbal masculin / Cupa Romaniei: Finala Constanta - Bacau

Handbal masculin / Cupa Romaniei: Finala Constanta – Bacau

Echipele care au dominat editia de campionat 2011-2012, cucerind medaliile de aur si argint, joaca si pentru Cupa Romaniei. Detinatoarea trofeului, HCM Constanta, si-a asigurat calificarea in finala dupa 41-29 (23-13) cu "U" Suceava, iar vicecampioana Stiinta Municipal Dedeman a trecut de "bronzul" HC Odorhei 36-32 (21-13).
Cea de-a doua semifinala desfasurata miercuri seara la Baia Mare a inceput cu o ploaie de goluri: 6-6 (‘7). De la 4-5 (‘6), handbalistii bacauani au trecut la conducere cu o "tripla" a lui Ionut Rotaru, care de altfel a marcat de sase ori pana in minutul 15: 14-9. Pas cu pas, "studentii" au facut o repriza aproape perfecta si s-au distantat in tromba spre 17-10 (’22), 19-13 (’28) si 21-13 la jumatatea meciului. In partea secunda, diferenta redusa imediat dupa pauza (24-18 ’37) a crescut pana la zece goluri in favoarea echipei bacauane: 30-20 (’46), 32-22 (’48). De la 33-24 (’51), elevii lui Eliodor Voica si-au pierdut insa concentrarea, iar HC Odorhei a reusit sa reduca proportiile scorului.
Stiinta: Laufceac, Tevzadze – Rotaru (8), Dospinescu (6), G. Bujor (4), Ghita (3), Ramba (3), B. Voica (3), Kurilenko (3), Iancu (3), Gurkovskiy (1), Iacob (1), Bondar, Paunica.
Finala Cupei Romaniei, editia 2012, dintre campioana HCM Constanta si vicecampioana Stiinta Municipal Dededeman Bacau, se va desfasura la Baia Mare joi, 24 mai, de la ora 20.00 (Digi Sport). (D.P.)