8 mai 2024
SportHandbal masculin / Cupa EHF: Vin campionii lumii!

Handbal masculin / Cupa EHF: Vin campionii lumii!

Stiinta MD Bacau – HBC Nantes (duminica, ora 18.45 / Sala Sporturilor / pret intrare: 10 lei biletul)

Stiinta pregateste debutul in grupa D a Cupei EHF la handbal masculin. Si ce debut! Duminica seara, in Sala Sporturilor, vin francezii de la HBC Nantes, echipa care ii are in componenta pe Entrerrios, Rivera si Maqueda, toti trei proaspeti campioni mondiali cu nationala Spaniei dupa triumful de la turneul final desfasurat nu mai departe de luna trecuta. “Este o oportunitate extraordinara, si pentru noi, ca echipa, sa ne masuram fortele cu jucatori de talie mondiala, dar si pentru publicul nostru de a asista la asemenea confruntari”, a prefatat antrenorul Stiintei, Eliodor Voica “big match”-ul de duminica. “Pentru mine va fi o onoare sa fiu adversarul direct al lui Rivera”, a marturisit Marius Bondar. Bacauanii vin dupa doua meciuri de campionat in care nu au convins. Dupa remiza interna cu Potaissa Turda, din startul returului, Stiinta s-a impus miercuri seara, mult mai greu decât o arata scorul (34-24) la Târgu-Jiu, contra gazdelor de la Energia Pandurii, in etapa a 14-a a Ligii Nationale. Dupa o prima repriza incheiata la egalitate (14-14), in care protagonist a fost portarul Sota Tevzadze, careia i s-au adaugat alte 10 minute de echilibru, oaspetii au reusit sa se desprinda pe final de meci. Victoria, indiferent in ce conditii a fost obtinuta, poate ridica moralul studentilor in perspectiva jocului de duminica, impotriva lui Nantes. Francezii, care ocupa locul 5 in competitia interna, vor sosi in Bacau sâmbata, dupa meciul de campionat programat pe terenul celor de la Chambery.