7 mai 2024
SportHandbal masculin / Cupa EHF: Schimbari din mers

Handbal masculin / Cupa EHF: Schimbari din mers

Criza financiara nu ocoleste cupele europene. Saptamâna trecuta, formatia daneza FC Copenhaga si-a anuntat retragerea din Liga Campionilor, competitie in care anul trecut a mers pâna in Final Four si s-a clasat pe locul al III-lea. Locul in grupa C a fost preluat de a doua clasata in prima divizie daneza, Bjerringbro-Silkeborg, care la rândul sau a lasat o pozitie libera in turneul beneficiarelor de Wild Card pentru Champions League. Sfert-finalista in sezonul precedent al Ligii, gruparea slovena RK Cimos Koper a fost invitata sa participe la “Champions League Wild Card Tournament”, situatie care lasa un gol in Cupa EHF. La lansarea sezonului 2012-2013, RK Cimos Koper fusese repartizata in urna capilor de serie din Cupa EHF, fiind calificata direct in turul secund preliminar (la fel ca Stiinta Municipal Dedeman Bacau). Federatia Europeana de Handbal urmeaza sa anunte modificarile ce se impun din mers in structura Cupei EHF, competitie in care România are doua reprezentante. HC Odorhei va evolua in turul I al calificarilor (8-9 septembrie / 15-16 septembrie) in compania cipriotilor de la European University, in timp ce vicecampioana Stiinta Municipal Dedeman Bacau va intra in concurs in runda a II-a preliminara (13-14 octombrie / 20-21 octombrie) si va intâlni câstigatoarea din disputa Sporting Lisabona (Portugalia) – IF Ystads (Suedia). (D.P.)