2 mai 2024
SportHandbal masculin / Cupa EHF: Conform asteptarilor

Handbal masculin / Cupa EHF: Conform asteptarilor

SC Magdeburg – Stiinta MD Bacau 33-25 (16-13)

Stiinta MD Bacau a suferit, sâmbata, cea de-a doua infrângere din faza grupelor Cupei EHF la handbal masculin. Dupa esecul de acasa, cu NBC Nantes, studentii au cedat si in deplasarea de la Magdeburg, contra principalei favorite la calificare din grupa D. SC Magdeburg s-a impus cu 33-25 dupa ce a condus in permanenta ostilitatile, insa oaspetii se pot consola cu faptul ca, timp de aproape 45 de minute s-au mentinut in plasa adversarei, pastrând un ecart rezonabil de trei goluri. O diferenta, de altfel, consemnata si la pauza. Ca si in jocul de acasa, cu Nantes, Stiinta a ramas fara suflu pe final, iar Magdeburg s-a distantat la opt goluri, demonstrându-si din plin valoarea. Ca urmare a acestei victorii, echipa germana preia frâiele grupei, pregatind derby-ul de sâmbata, cu HBC Nantes. Pentru Stiinta MD, in schimb, urmeaza jocul de acasa, cu Besiktas Istanbul, de duminica, 24 februarie (ora 20.00), in care elevii lui Eliodor Voica vizeaza primul succes european al anului.
SC Magdeburg: Gustavsson, Eijers – Weber (11 goluri), van Olphen (5), Kneer (4), Rojewski (4), Jureccki (3), Landsberg (2), Grafenohorst (1), Musche (1), Schapsmeier (1), Wiegert (1), Tonnessen, Hornke.
Stiinta MD: Ghita (5), Da Silva (50, Georgescu (3), Ramba (3), Bondar (2), Rotaru (2), Novanc (1), Dospinescu (1), Moya (1), B. Voica (1), Paunica (1).
Aruncari de la sapte metri: 4 (4) – 3 (1).