3 mai 2024
SportHandbal masculin / Cupa EHF: A la turca, bre!

Handbal masculin / Cupa EHF: A la turca, bre!

Stiinta MD Bacau – Besiktas Istanbul (duminica, ora 20.00, Sala Sporturilor/ 10 lei biletul de intrare)

Alt meci, alta distractie pentru Stiinta MD Bacau. Sau, cel putin, asa speram sa fie! La patru zile dupa victoria cu 33-28 contra Odorheiului, in derby-ul etapei a 15-a a Ligii Nationale, studentii vizeaza si primul succes european. Duminica seara, echipa lui Eliodor Voica primeste vizita turcilor de la Besiktas Istanbul, in ceea ce se anunta duelul pentru locurile 3-4 in grupa D a Cupei EHF. Un meci care isi va gasi replica pe 9 martie, pe malurile Bosforului.

Patru puncte avans

Pâna la jocul de acasa cu Besiktas, bacauanii si-au intrat in mâna invingând miercuri Odorheiul intr-o maniera mult mai clara decât o arata scorul de 33-28. Cu Ghita in postura de principal realizator (9 goluri), Stiinta a dominat inca din start confruntarea cu harghitenii, conducând la pauza cu 20-15. In partea secunda, gazdele au intensificat ritmul, ajungând la 33-24 in minutul 55 si doar relaxarea din final a facut ca partida sa se incheie cu o diferenta de numai cinci goluri. Victoria de miercuri permite Stiintei sa se distanteze la patru puncte de Odorhei si, totodata, sa abordeze jocul cu Besiktas cu un moral ridicat.

Sfaturi de la invinsi

Bacauanii pregatesc partida contra turcilor cu cea mai mare atentie. “Cu totii speram sa obtinem duminica prima victorie in grupe”, a declarat antrenorul Stiintei, Eliodor Voica. “Colin” si baietii sai au primit câteva indicatii pretioase tocmai de la invinsii lor de miercuri din campionat. Eliminati de Besiktas in turul doi al Cupei EHF, harghitenii considera ca Stiinta isi poate adjudeca partida de acasa cu turcii. “Besiktas nu e echipa rea, dar acasa veti câstiga sigur, apa cum facut si noi” a fost mesajul adresat Stiintei de catre antrenorul Odorheiului, Vlad Caba.