29 aprilie 2024
SportHandbal masculin: CSM Bacău s-a calificat în „sferturile” Cupei României

Handbal masculin: CSM Bacău s-a calificat în „sferturile” Cupei României

Marți seara, în optimile de finală ale competiției, echipa lui Leonard Bibirig s-a impus cu 26-21 (13-9) pe terenul celor de la CSM Sighișoara

Start cu dreptul pentru CSM Bacău în actuala ediție a Cupei României la handbal masculin. „CSMeii” s-au calificat în sferturile de finală ale competiției după ce marți seara au învins cu 26-21 (13-9), în deplasare, pe CSM Sighișoara. Formația antrenată de Leonard Bibirig a controlat în mod autoritar întâlnirea din Sala „Radu Voina”, a cărei tabelă de marcaj a consemnat în doar două rânduri un scor egal: 0-0 și 1-1.

În rest, băcăuanii au condus în permanență, cea mai mare diferență de pe tabelă fiind de șase goluri, consemnată cu un minut și 29 de secunde înainte de final.

Așa cum anunța, Leonard Bibirig a oferit minute de joc handbaliștilor care au evoluat mai puțin în ultima perioadă. De notat că victoria de marți este a doua, în mai puțin de o lună, pe care „CSMeii” băcăuani o reușesc împotriva Sighișoarei pregătite de Sandu Iacob.

În partida de la Sighișoara, CSM Bacău a mizat pe următoarea garnitură: T. Stănescu, Grigoraș- Rogulski 5 goluri, Belchite 4, I. Stănescu 4, Virbauskas 4, Esteki 3, M. Bujor 1, Dobrincu 1, G. Bujor 1, Dospinescu 1, Ushal 1, Brăescu 1, Serhel. Până în acest moment se cunosc două din echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei: CSM Focșani 2007, învingătoare luni seara, cu 40-31 (20-12) pe terenul celor de la CSM Oradea, și CSM Bacău, autoarea acestui 26-21 (13-9) de la Sighișoara.

Grosul partidelor din „optimi” va avea loc miercuri, 20 martie: CS Medgidia- CSM București, Politehnica Iași- Dinamo București, Steaua București- CSU din Suceava și Potaissa Turda- CSM Constanța.

Confruntarea dintre CSU Politehnica Timișoara și HC Buzău 2012 este programată vineri, 22 martie, pentru ca ultimul joc din „optimi”, Minaur Baia Mare- CSM Vaslui să se desfășoare miercurea viitoare, pe 27 martie.

În ceea ce privește campionatul, CSM Bacău va disputa următorul meci din Liga Zimbrilor, duminică, 24 martie, de la ora 18.00, pe teren propriu, în etapa 20, contra „lanternei roșii” din Liga Zimbrilor, CSM Vaslui.