14 mai 2024
SportHandbal m/ Stiinta MD a inceput cu stângul sezonul, fiind invinsa cu...

Handbal m/ Stiinta MD a inceput cu stângul sezonul, fiind invinsa cu 23-18 de HCM Constanta in Supercupa României

Vitrina Stiintei MD Bacau continua sa ramâna goala, in timp ce fanii vice-campioanei aduna noi frustrari. Sâmbata seara, la Bucuresti, handbalistii bacauani au pierdut cu 23-18 (10-7) confruntarea cu HCM Constanta, din Supercupa României.

Un nou trofeu ratat de catre Stiinta, la capatul unei alte infrângeri dureroase suferite de data aceasta in fata unei echipe constantene ramasa fara principalii sai jucatori.

Prima repriza a Supercupei a evidentiat un joc slab al Stiintei pe faza de atac, astfel incât campioana a intrat la pauza cu un avantaj de trei goluri. Se parea ca in partea secunda, echipa antrenata de Eliodor Voica va avea capacitatea de a intoarce rezultatul.

Incurajata frenetic de galeria bacauana prezenta in Capitala, Stiinta a egalat la 14 in min. 43. Din pacate, momentul egalarii s-a dovedit un capat de linie pentru vice-campioni, care au ratat in serie si au primit gol dupa gol. HCM Constanta s-a impus cu 23-18 si a dus Supercupa pe Litoral, in timp ce Stiinta a fost nevoita sa-si puna, o data in plus, pofta in cui.

HCM Constanta: Popescu (13 interventii)- Simicu (7 goluri), Sadoveac (5), Toma (5), Buricea (3), Csepreghi (1), Criciotoiu (1), Angelovski (1), Stavrositu, Novanc, Cristescu. Antr.: Zvonko Sundovski.
Stiinta MD: Tevzadze (6 interventii), Selaru (2 interv.)- Bondar (5 goluri), Fenici (4), Rotaru (3), Ghita (3), Johansson (1), Da Silva (1), Paunia (1), Iancu, Celestin, Ramba, Carali. Antr.: Eliodor Voica.