4 mai 2024
SportHandbal/ Liga Nationala: Final victorios pentru studenti

Handbal/ Liga Nationala: Final victorios pentru studenti

CS Caras Severin – Stiinta MD Bacau 26-30 (15-16)

Si s-au facut 16! Mai exact 16 din 22: acesta este bilantul victoriilor realizate de vice-campioana Ligii Nationale la handbal masculin, Stiinta MD Bacau in campionatul care s-a incheiat saptamâna trecuta. Victoria de final este una pretioasa; si nu neaparat pentru ca este ultima! Sâmbata, studentii s-au impus in premiera pe terenul celor de la CS Caras Severin, cu scorul de 30-26. Partida s-a derulat insa sub semnul echilibrului, prima repriza incheiindu-se cu un avantaj minim pentru Stiinta, 16-15, dupa ce gazdele revenisera de la 13-16 in ultimele secvente dinaintea pauzei. Partea secunda a intâlnirii s-a aflat si ea in zodia balantei, Stiinta rupând echilibrul in ultimele zece minute, atunci când s-a desprins la 28-24, inainte de a incheia definitiv conturile printr-un succes cu 30-26. Tucanu de la gazde si Iancu de la oaspeti au fost eliminati defintiv, iar portarul banatenilor, Ionescu si-a trecut in cont si un gol marcat. Victoria Stiintei este una incurajatoare si in perspectiva Cupei României, care se va desfasura la finalul acestei saptamâni, la Brasov si care-si va consuma preambulul azi, odata cu tragerea la sorti de la sediul FR Handbal.

CS Caras Severin: Ionescu (1 gol), Andrei -Irimescu (5), Marta (5), Vaidasigan (4), Ciubotariu(4), Stan (3), Petrea (3), Tucanu (1), Grigoras, Grozavescu, Vulpe, Rohozneanu, Popovici.

Stiinta MD: Tevzadze, Liszkai, Grigoras- Bondar (7), Rotaru (5), Dospinescu (5), Ghita (4), Da Silva (3), Novanc (3), Georgescu (2), Ramba, Moya, Iancu, Paunica.

Rezultatele complete ale etapei a 22-a: HC Odorhei – Energia Lignitul Pandurii Târgu-Jiu 38-30, Potaissa Turda – CSM Ploiesti 32-33, CS Caras Severin – Stiinta MD 26-30, CSM Bucuresti – Bucovina Suceava 36-39, HCM Constanta – Poli Timisoara 31-22, U Cluj – Dinamo Bucuresti 31-35.