27 aprilie 2024
SportHandbal feminin / Liga Nationala: Pacaleala de doua puncte

Handbal feminin / Liga Nationala: Pacaleala de doua puncte

CSM Bacau – "U" Cluj 30-35 (13-19)

De 1 aprilie, CSM-ul cedat doua puncte in contul vicecampioanei. Echipa bacauana a luat un start zâmbitor (4-1 ‘6), dar de la jumatatea reprizei I (7-7 ’15) oaspetele nu au mai lasat loc de glume, asigurându-si pâna la pauza un avans linistitor. In partea secunda, gazdele s-au apropiat pâna la 20-23 (’39), scor la care meciul a fost intrerupt aproximativ 5 minute dupa ce arbitrul Cârligeanu a acuzat ca a fost scuipat si lovit cu un fular din tribuna. La reluare, "U" Cluj a insiruit sase goluri consecutive (20-29 ’45) si a câstigat la pas, apropiindu-se de podium.
CSM Bacau: Sintamarean, Parhomenko – Busuioceanu (7), Shutska (5), Szabo (4), Toma (3), Amoagdei (3), Chereches (3), Krumova (2), Simion (2), Lazar (1), Matei, Ciuca. Antrenori: Gabriel Armanu, Gabriela Manea.
Intr-un alt meci desfasurat in weekend, HC Dunarea Braila – HCM Roman 29-25. Celelalte jocuri din etapa a XX-a vor avea loc pe 18 aprilie: Cetate Deva – "U" Neptun, HCM Baia Mare – HC Otelul Galati, Corona Brasov – CSM Bucuresti, HC Zalau – Oltchim.
Etapa urmatoare (joi, 12 aprilie): Corona Brasov – SCM Craiova, CSM Bucuresti – CSM Bacau, "U" Cluj – HC Zalau, Oltchim – HC Dunarea Braila, HCM Roman – HCM Baia Mare, HC Otelul Galati – Cetate Deva, "U" Neptun Constanta – CSM Ploiesti. (D.P.)