4 mai 2024
SportHandbal feminin / Liga Nationala: Au preluat "lanterna"

Handbal feminin / Liga Nationala: Au preluat “lanterna”

CSM Bacau – SCM Craiova 21-22 (12-12)

Cadere in gol pâna pe ultimul loc al clasamentului. Cu trei etape inainte de finalul campionatului, proiectul CSM 2010 a intrat in colaps. Echipa bacauana si-a spulberat sansele de a evita retrogradarea dupa ce a pierdut derby-ul cu "lanterna rosie" dinaintea acestei etape, de la care a preluat "stafeta" in subsolul campionatului. Dupa o prima repriza in care tabela le-a apartinut gazdelor (4-1 ‘7, 5-2 ‘9, 7-5 ’16, 9-8 ’19), oaspetele au trecut pentru prima data la conducere imediat dupa pauza (14-16 ’39) si dramatismul jocului s-a accentuat secunda cu secunda. Având in spate paradele Cristinei Sintamarean, handbalistele pregatite de Gabriel Armanu si Gabriela Manea au egalat la 20 (’51), dar adversarele au luat din nou avans minim (20-21), au trecut cu bine de doua minute in inferioritate numerica si au marcat golul care s-a dovedit decisiv: 20-22 (’57). Echipa bacauana nu a mai recuperat decât un pas, ratând in ultimele secvente ale jocului inclusiv sansa unui scor egal prin care sa ramâna cât de cât in carti pentru evitarea locurilor 13-14, direct retrogradabile. CSM Bacau: Sintamarean, Parhomenko – Busuioceanu (7), Krumova (6), Chereches (3), Toma (2), Szabo (1), Lazar (1), Duta (1).
Alte rezultate: Corona Brasov – HC Zalau 22-22, HCM Roman – CSM Ploiesti 23-17, Otelul Galati – "U" Neptun Constanta 28-26, "U" Cluj – HCM Baia Mare 37-24, Oltchim Râmnicu Vâlcea – Cetate Deva 41-26, CSM Bucuresti – HC Dunarea Braila 26-24.
Etapa urmatoare (28 aprilie): SCM Craiova – Otelul Galati, "U" Neptun – HCM Roman, CSM Ploiesti – Oltchim Râmnicu Vâlcea, Cetate Deva – "U" Cluj, HCM Baia Mare – CSM Bucuresti, HC Dunarea Braila – Corona Brasov, HC Zalau – CSM Bacau. (Dana P.)