23 aprilie 2024
SportHandbal feminin / Divizia A: Fara replica

Handbal feminin / Divizia A: Fara replica

Stiinta Bacau – Rapid 21-30 (6-17)

Vicelidera Seriei A a facut instructie la Sala Sporturilor, reglând conturile inca din prima repriza. In timp ce "studentele" au dat in medie câte un gol la cinci minute, Rapidul s-a distantat in viteza: 1-1 (‘4), 2-6 (’12), 4-8 (’19), 5-11 (’23), 6-13 (’25). A doua jumatate a meciului a mers pe acelasi scenariu: 10-20 (’34), 12-25 (’42), 18-27 (’55).
"Acestea sunt posibilitatile noastre la momentul actual. Miza a fost prea mare pentru fete. Am ratat foarte mult si s-a vazut lipsa de experienta in fata unui adversar puternic. Rapidul este aceeasi echipa de anul trecut, iar acum si-a luat revansa", a declarat antrenorul Stiintei, Ion Arsene. De partea cealalta, fosta "internationala" Simona Gogârla a apreciat ca "a fost un meci bun pentru noi, in care am avut posibilitatea sa rulam tot lotul. In repriza a II-a mi-am menajat si eu jucatoarele de baza. Ma asteptam sa câstigam usor fiindca, fata de echipa de anul trecut, Bacaul este cu totul si cu totul altceva. Obiectivul nostru este promovarea".
Stiinta: Angheluta, Patrascu – Ciuraru (4), Ababei (4), Cârligeanu (3), Tocu (3), Paval (2), Vâlcu (1), Ilisescu (1), Rosu (1), Chelaru (1), Ciorâta (1).
Rapid: Ifrim, Orbeanu – E. Ivan (7), Iacob (5), Rahnea (4), Timofte (4), Motei (3), Dascalete (3), Mitrea (3), Popescu (1).