5 mai 2024
SportHandbal feminin/ Divizia A: Aproape de surpriza

Handbal feminin/ Divizia A: Aproape de surpriza

Stiinta Bacau a fost cât pe ce sa reuseasca surpriza etapei a 21- a Diviziei A la handbal feminin. Dupa victoria scontata de joi, contra penultimei clasate, NOVA Force Giurgiu, studentele au fost duminica foarte aproape de o remiza de lux pe terenul liderei Universitatea Neptun Constanta. Echipa antrenata de Ion Arsene si Costel Oprea a cedat cu 31-29 (17-13) o partida pe care au avut-o in mâna pe final. “Când mai erau patru minute de joc, noi aveam doua goluri avans. E adevarat, eram in cinci jucatoare, dar aveam atacul. Din pacate, am pierdut mingea, am ramas apoi in patru jucatoare deoarece a mai survenit o eliminare, iar Constanta a intors rezultatul. Chiar si in aceste conditii, puteam obtine un rezultat de egalitate daca in ultimul minut de joc, la 30-29 pentru adversare, nu ratam atacul. Pe contraatac, Constanta a fixat rezultatul final de 31-29. Ne bucura prestatia echipei, una buna, asezata, dar ne amaraste rezultatul”, a declarat antrenorul Stiintei, Ion Arsene.
Stiinta: Bianca Anghelescu, Loredana Patrascu- Lacramioara Cilici (8 goluri), Ana Maria Ciuraru (6), Cornelia Tocu (4), Mireal Vâlcu (3), Cristina Tat (3), Madalina Rosu (3),Adina Cârligeanu (2), Paula Babei, Anca Manole, Maria Paval, Alexandra Ciorâta, Cornelia Vrabie.
Rezultatele complete ale etapei a 21-a: ACS Bowling Bobowling Sf. Gheorghe – CSU Stiinta Bucuresti 25-25, HC Activ Plopeni – HCF Piatra Neamt 18-18, CSM Unirea Slobozia – Spartac Bucuresti 43-18, LPS Iasi – ACS Sc. 181 SSP Bucuresti 24-28, HM Buzau – Rapid CFR Bucuresti 40-34, Univ. Neptun Constanta – Stiinta Bacau 31-29, NOVA Force Giurgiu – Univ. Târgoviste 26-29.
Programul etapei viitoare (13 aprilie): CSU Stiinta Bucuresti – NOVA Force Giurgiu, Univ. Târgoviste – Neptun Constanta, Stiinta Bacau – HM Buzau, Rapid CFR Bucuresti – LPS Iasi, ACS Sc. 181 SSP Bucuresti – Unirea Slobozia, Spartac Bucuresti – Activ Plopeni, HCF Piatra Neamt – ACS Bowling Bobowling Sf. Gheorghe.