19 mai 2024
SportHaltere: Le merge bine în… Cupă

Haltere: Le merge bine în… Cupă

Sportivii de la CSM Bacău au priză la Cupa României. O dovadă sunt cele patru medalii cucerite la Cupa României Under 15 de luptătorii de greco-romane antrenați de Irinel Botez. O altă mărturie o constituie cele cinci medalii cu care halterofilii pregătiți de George Călin s-au întors de la Cupa României U20 și U12 (juniori 3) derulată recent la Bascov.

Reușita halterofililor băcăuani a avut ca bază îndeosebi întrecerile de la U20, unde „recolta” a fost de patru medalii: una de aur, una de argint și două de bronz. Astfel, Gabriela Daviduță a ocupat locul 1 la categoria +81 kg, Cosmina Pană s-a clasat a doua la 49 kg, în timp ce Alice Halmac și George Halmac au ocupat poziția a treia la 71 kg, respectiv 81 kg. Performanțele de la U20 au făcut pereche și cu medalia de aur pe care una din speranțele CSM Bacău, Ricardo Andrei Toma a câștigat-o la categoria 32 de kilograme a Juniorilor 3.

Vă reamintim că la Cupa României singura probă de concurs este Totalul, neacordându-se premii pentru fiecare stil în parte. „Sportivii mei au făcut o treabă excelentă. Ne așteaptă destul de repede, luna viitoare, Campionatele Mondiale de Juniori, iar ei se pregătesc intens și sunt la un potențial bun”, a declarat antrenorul CSM Bacău, George Călin pe pagina de facebook a clubului.