29 aprilie 2024
SportGimnastica/ CN junioare: CSM Onesti, pe podium

Gimnastica/ CN junioare: CSM Onesti, pe podium

Onestiul a gazduit Campionatului National de gimnastica rezervat junioarelor. Cele mai bune gimnaste (junioare I, junioare II si junioare III), de la  puternicele cluburi CNS Cetate Deva, Steaua Bucuresti, CSS Dinamo Bucuresti, Farul Constanta, CSM Onesti dar si de la CSS G Focsani, CSS Sibiu, SCM Bacau,  CSS Galati, CS “Nadia Comaneci” Onesti, CSM Bârlad au oferit un frumos spectacol sportiv in lupta pentru cucerirea primelor locuri pe podiumul de premiere. In intrecerile pe echipe de la junioare III gimnastele de la CSM Onesti s-au clasat pe a treia treapta a podiumului cu un total de 206 puncte. Echipa a fost formata din gimnastele Monica Negru, Laura Iacob, Daniela Dumitrascu, Gabriela Ababei si Alexandra Pârghie. La junioare III pe primul loc s-a clasat CNS Cetate Deva iar pe locul 2, CS Farul Constanta 1. Onestencele au obtinut o deosebita performanta la individual compus, la junioare III (nivelul 3), Laura Iacob s-a clasat pe primul loc iar Daniela Dumitrascu, pe locul 2, disputa dintre cele doua gimnaste fiind foarte dârza la probele din concurs. La junioare III (nivelul 4), Alexandra Pârghie s-a clasat pe locul 12 in timp ce Gabriela Ababei (CSM Onesti) a ocupat locul 19, iar Ana Maria Mandache (SCM Bacau), s-a clasat pe locul 20. La junioare II podiumul a fost ocupat in intregime de gimnastele de la CNS Cetate Deva iar la junioare I, in fata altor redutabile gimnaste care se pregatesc la Deva, au evoluat  bine gimnastele Stefania Orzu si Silvia Zarzu (de la CSM Onesti) , Diana Teodoru (SCM Bacau) si Mirela Gradinaru, de la Colegiul Sportiv “Nadia Comaneci”. Prezent la Sala Polivalenta “Nadia Comaneci” la aceasta competitie, prof. Corneliu Agop, coordonatorul sectiei de gimnastica de la SCM Bacau ne-a declarat:”Comparativ cu alte editii, la acest campionat national de gimnastica (pe echipe), al junioarelor s-au prezentat  mai multe echipe, cu gimnaste bine pregatite. In mod deosebit  remarc gimnastele de la  CSM Onesti, care se pregatesc la Deva, Stefania Orzu si Silvia Zarzu, care au facut un progres deosebit, executând exceptional exercitii cu dificultate foarte mare. Imbucurator este si faptul ca sectii de gimnastica ce in urma cu câtiva ani nu aveau  cu ce iesi la concursuri, acum la Onesti au avut evolutii bune”.