26 aprilie 2024
Sport"Galben-albastrii", invinsi de arbitraj

“Galben-albastrii”, invinsi de arbitraj

FCM Bacau a pierdut cu 2-0 la Constanta, in fata Farului, ambele goluri ale gazdelor fiind marcate din ofsaid

FCM Bacau nu scapa de arbitrajele ostile nici in returul de campionat. Vineri, in debutul sezonului de primavara, elevii lui Gheorghe Poenaru au fost invinsi cu 2-0 in deplasare de Farul Constanta, insa ambele goluri ale gazdelor au fost inscrise din pozitii neregulamentare! In minutul 39, Patulea, plasat in spatele liniei defensive a Bacaului, a deschis scorul cu largul concurs al asistentului galatean Florian Visan, care nu a semnalizat pozitia de afara din joc a atacantului constantean in momentul centrarii lui Ivanovici. Dupa nici trei minute, istoria s-a repetat: Dino Eze a trimis o diagonala de pe partea stanga, iar Neagoe, aflat intr-un ofsaid nesemnalizat de acelasi Visan, a inscris printr-un sut cu latul din vole. Cele doua mari erori de arbitraj au facut diferenta intr-un joc fara mari valente tehnico-tactice, care, altfel, s-ar fi terminat la egalitate. In partea secunda, beneficiind si de avantajul numeric creat prin eliminarea lui Dino Eze in minutul 55 de catre "centralul" Mihai Amoraritei, FCM Bacau a cautat sa reduca din diferenta. Suturile lui Intuneric si Huiban nu si-au atins insa tinta, pentru ca in minutul 88, portarul Curca sa faca minuni la capul lui Boghian. In etapa urmatoare, FCM Bacau va evolua acasa, in compania lui Dinamo II Bucuresti. (Dan Sion)