24 aprilie 2024
SportFotbal,Divizia A / Bacauanii continua seria negativa Invinsi in ultima secunda

Fotbal,Divizia A / Bacauanii continua seria negativa \ Invinsi in ultima secunda

@ Gloria Bistrita-FCM Bacau 2-1 (1-1)

Stadion &#8222Gloria”, spectatori: circa 200. Au inscris: G.MUREsAN (min. 14), IFTODI (min. 90+3), respectiv GEAMaN (min. 45+1). suturi la poarta: 4-4 (pe poarta 2-2). Cornere: 2-5.

GLORIA (4-4-2): Albut-D. Matei, A. Rus, Chibulcutean, Sasarman-Arbanas (min.55 Karamian), G. Muresan, Pacurar (min. 56 Iftodi), Paduretu-Tarnavean (min. 76 Costin), Negrean. Antr. I. Sabau.

FCM BACaU (5-4-1): Bogdan-Codreanu, Ureche, Bojescu, Geaman, Isac-Doltea (min. 67 I. Matei), Dobos (min. 90 Mavrichi), M. Croitoru, Gheorghiu-Petcu (min. 76 Dornescu). Antr. Cr. Popovici.

Cartonase galbene: Tarnaveanu (min. 6), Muresan (min. 37), Pacurar (min. 52), Isac (min. 90).

Arbitri: S. Bogdan-C. Fecioru, N. Meghesan.

Invinsi in ultima secunda. Prin urmare, blestemati. Pentru FCM Bacau, blestemul meciurilor pierdute continua. Dupa cum continua si &#8222blestemul lui Dracula”, bacauani pierzind zece din cele 11 partide directe disputate in Divizia A, contra Gloriei, la Bistrita. Un blestem impotriva caruia nu se poate lupta doar cu semnul crucii si cu o legatura de usturoi. In jocul de ieri, cedat cu 1-2 in urma unui gol inscris de Iftodi, la ultima faza a jocului, era suficienta putina atentie. In atac, unde au fost irosite prea usor cateva contraatacuri, dar si in aparare. Mai ales in aparare. E suficient sa amintim ca Gloria a marcat cele doua goluri la singurele sale suturi pe spatiul portii lui Bogdan pentru a intelege intreaga dimensiune a infrangerii suferite de &#8222galben-albastri”. Desi fara David (suspendat), Trofin, Ganea si Tanase (accidentati) si Neagu (convocat la lotul national under 18), Bacaul nu a fost inferioara Gloriei. Neputincioasa pe teren propriu in acest inceput de campionat, formatia bistriteana si-a aratat limitele si in partida de ieri. Gazdele, dispuse intr-un 4-4-2, cu Tarnavean si Negrean varfuri de atac, au deschis scorul cu multa sansa, in minutul 14. Adica atunci cand Gabriel Muresan, &#8222turnul de control” de la mijlocul terenului a sutat puternic de la peste 35 de metri, cu pamantul, invingand un Bogdan absent. Golul nu a turnat plumb in jocul bacauanilor. Cu toate ca nu au facut un joc stralucit, oaspetii au pus presiune pe defensiva adversa care parea compusa din patru spectatori selectati la intamplare din tribune. Eforturile lui Petcu, insistenta lui Croitoru si infiltrarile lui Gheorghiu au mutat jocul, treptat, spre poarta adversa. Albut a tremurat serios la un rist exterior al lui Gheorghiu, care a lovit bara si apoi a rasuflat usurat la o lovitura libera indirecta din interiorul careului, trimisa in zid de catre &#8222stangul” lui Bojescu. Bistritenii nu au scapat insa cu fata curata, chiar daca Dobos nu a prins cadrul portii la un balon &#8222asezat” de Petcu, in min. 39. La ultima faza a primei reprize, Dobos a executat la semi-inaltime un corner de pe partea stanga, iar Geaman a inscris, cu un procedeu amintind mai mult de artele martiale. In partea a doua, jocul a continuat sa nu ofere mari emotii, asta si pentru ca cele doua combatante si-au folosit mai mult muschii decat resursele tehnico-tactice. Bistritenii au abuzat de mingi lungi si fara viitor, in timp ce Bacaul a asteptat sa loveasca pe contraatac, ajutata si de spatiile largi din apararea lui Sabau. Antrenorul Gloriei a incercat sa dea un plus de fantezie echipei sale, trimitandu-l in teren pe Iftodi. De partea cealalta, Popovici a fost nevoit sa renunte la Doltea si Petcu, ambii solicitand schimbarea din motive medicale, respectiv de ordin fizic. Matei, intrat in locul lui Doltea a evoluat mai intai ca mijlocas stanga, facand schimb cu Gheorghiu, iar apoi varf de atac dupa intrarea lui Dornescu. Din pacate, Matei nu a reusit sa vina cu un surplus de prospetime, el &#8222inmormantand” doua situatii de contraatac prin pase largi trimise catre Gheorghiu si, respectiv Croitoru. Si Codreanu a avut sansa sa de a intra in istorie drept omul care a pus punct unei serii de 40 de partide fara victorie in deplasare a FCM-ului. Din pacate, lovitura libera foarte bine executata de capitanul bacauanilor in minutul 87, a fost excelent neutralizata de Albut. Si daca nu au punctat oaspetii, au facut-o gazdele. Cand nimeni nu se mai astepta, in ultimul minut al prelungirilor. Un gol in oglinda, numai ca de data aceasta, cornerul (acordat destul de usor de Codreanu) nu a mai fost executat de Dobos, ci de Paduretu. Si, evident, nu a mai fost finalizat de Geaman, ci de IFTODI, fostul bacauan profitand de mingea boxata prea slab de portarul Bogdan. Sutul lui Iftodi, trimis de la marginea careului a lovit intai bara, inainte de a intra in poarta, ca intr-un cosmar despre blestemele care tot continua. De cateva etape. Sau de cativa ani.