25 aprilie 2024
SportFotbal/ Turneul de promovare în Liga a III-a: Viitorul Curița intră în...

Fotbal/ Turneul de promovare în Liga a III-a: Viitorul Curița intră în joc

Astăzi, campioana județului Bacău, Viitorul Curița va susține primul meci din cadrul turneului de promovare în Liga a III-a de la Pașcani. De la ora 17.30, pe teren neutru, curițenii vor întâlni pe Sporting Juniorul Vaslui. Creditată drept marea favorită a turneului, Sporting Juniorul Vaslui a pierdut cu 2-1 partida de sâmbăta trecută, cu Dante Botoșani.

Vasluienii au deschis scorul în min. 37, prin penalty-ul transformat Ailenei, dar echipa botoșăneană a întors rezultatul în zece minute minute, ca urmare a loviturii de la 11 metri transformată de Grăsanu (min. 57) și a golului semnat de Gheroghiciuc (67). Deznodământul jocului dintre Dante și Sporting Juniorul va fi dat însă de comisiile FRF. Și asta pentru că există două contestații pe marginea confruntării de sâmbătă.

Pe de o parte, vasluienii au contestat dreptul de joc al lui Cornel Căinari (ex SC Bacău și Aerostar), susținând că jucătorul lui CS Dante a fost transferat în luna martie, după perioada acceptată de FRF. De cealaltă parte, botoșănenii susțin că legitimațiile jucătorilor vasluieni nu au fost actualizate în ceea ce privește fotografiile. După toate probabilitățile, câștig de cauză va avea gruparea botoșăneană, dar, indiferent de decizia Federației,

Viitorul Curița dorește să înceapă cu dreptul turneul de la Pașcani. De promovat, va promova echipa cu cel mai bun punctaj dintre cele trei participante, în afara partidei de azi urmând să se mai joace, sâmbăta, întâlnirea Viitorul Curița- CS Dante Botoșani.