29 martie 2024
SportFotbal, preliminariile CM 2006 / Un dram de speranta!

Fotbal, preliminariile CM 2006 / Un dram de speranta!

Finlanda – Romania 0-1

Nationala de fotbal a Romaniei a anvins sambata, la Helsinki, formatia Finlandei, cu scorul de 1-0 (1-0), an ultimul sau meci din preliminariile Campionatului Mondial din 2006, prin golul marcat de Adrian Mutu (41, penalty). Romania a avut doua penaltyuri refuzate si doua bare, in timp ce Finlanda a fost la un pas de egalare in minutul 90, ceea ce ar fi insemnat punctul final sperantelor de baraj. Romania a avut numeroase ocazii de gol an prima repriza, dupa o prima parte an care echipele s-au tatonat.

Prima sansa de gol i-a apartinut lui Fl. Petre, lansat de o degajare excelenta a lui Lobont (6), dar sutul sau a trecut prin fata portii. Peste patru minute, Mazilu a avut o ocazie uriasa, reluand an portar din 6 metri, la centrarea lui Rat. Gazdele au replicat prin doua actiuni periculoase ale lui Eremenko: prima, dupa o greseala a lui Contra (16), dar sutul internationalului finlandez de adoptie a fost slab, fara probleme pentru Lobont, iar a doua, dupa o greseala a lui Iencsi, ansa mingea trimisa de Eremenko jr a trecut prin fata portii (19). Mazilu a trimis pe langa poarta (23), din pozitie buna, de la 15 metri, iar un minut mai tarziu Lagerblom a tras de la circa 18 metri, ansa Lobont a fost la post. Din acest moment, gazdele nu au mai prea contat an atac (cu exceptia ultimelor minute ale reprizei, cand au beneficiat de doua lovituri libere din preajma careului nostru). A fost, mai antai, sutul lui Mutu (26), la coltul scurt, prins de goalkeeper-ul finlandez. Mutu ancearca sa reia (30) din marginea careului mic, dar este blocat. Mutu este faultat an careu (31) de portar, dar arbitrul nu acorda nimic. Tamas trimite o bomba din careu (33), dar pe traiectoria portarului. Cocis reia din 6-7 metri, respinge portarul Jaaskelainen (34), iar apoi Fl. Petre trimite an bara transversala. Mazilu este faultat (41) de portarul Jaaskelainen, iar Mutu transforma impecabil penalty-ul acordat: 0-1.

Si dupa pauza numarul ratarilor jucatorilor romani este la fel de mare. Se remarca an primul rand Mazilu, an min. 47 si 50, cand a trimis de doua ori pe langa poarta, ansa prima ocazie a fost uriasa. O mare situatie de gol are Cocis (60), care trimite din vole cu piciorul stang din careu, dupa o pasa anapoi a lui Mutu, dar mingea loveste bara. Peste numai trei minute, Tamas suteaza tare de la 18 metri, dar portarul reuseste sa retina an doi timpi. Selectionrul Heliskoski mareste forta ofensiva gazdelor, iar meciul se echilibreaza. Finlanda are o mare sansa de a egala, dar Tainio iroseste o mare ocazie, liber complet la 10 metri, trimitand pe langa poarta din voleu (82). Imediat, la poarta gazdelor, D. Munteanu expediaza un sut tare de la 18 metri, dar portarul respinge (84). Arbitrul Ghenov priveaza echipa noastra de anca un penalty, dupa ce Mazilu este faultat clar an careu de Kuivasto (85). Acelasi Tainio rateaza egalarea, sutand an bara transversala din mijlocul careului (90), dupa un corner al lui Eremenko.

Victorie mai mult decat meritata a Romaniei, care si-a facut singura meciul greu, prin numeroasele ratari.

Finlanda: Jaaskelainen – Nyman (Johansson, 63), Hyypia (capitan), Kuivasto, Saarinen (Kopteff, 76) – Tainio, Heikkinen, Kallio, Lagerblom – Eremenko jr., Forssell (Sjalund, 74). Antrenor: Jyrki Heliskoski.

Romania: Lobont – Contra (Badoi, 54), Iencsi, Tamas, Rat – Petre, Ov. Petre, Cocis, Munteanu – Mutu (capitan Rosu, 82) – Mazilu (Niculae, 90). Antrenor: Victor Piturca. Arbitri: Anton Ghenov, la centru Nikolai Anghelov, Nikolai Petrov, arbitri asistenti Hristo Ristoskov, arbitru de rezerva (toti din Bulgaria).