24 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Mai aproape de promovare

AFC Hărman- Aerostar Bacău 3-4 (2-3)

Fotbal/ Liga a III-a: Mai aproape de promovare

Șapte goluri, răsturnări de scor și o victorie mare. Mare de tot. O victorie care o aduce pe Aerostar și mai aproape de promovarea în eșalonul secund. Sâmbătă, în antepenultima etapă a Ligii a III-a, lidera Seriei I s-a impus cu 4-3 la Harman. Adică acolo unde s-au împiedicat ambele contracandidate ale „aviatorilor”, SC Oțelul Galați (scor 1-1, în finalul turului) și Csikszereda Miercurea-Ciuc (2-2, în etapa a 24-a). Emoții serioase au avut și băcăuanii care, după ce au fost conduși cu 1-0 și 2-1 s-au văzut egalați cu aproape un sfert de ceas înainte de final.

„A fost un meci echilibrat și spectaculos, un meci cu garda jos care, așa cum anticipasem, a evidențiat și forța ofensivă a Hărmanului, dar și problemele pe care le întâmpină ei în apărare. Victoria noastră este una meritată în condițiile în care, pe lângă cele patru goluri reușite, am mai avut alte câteva situații clare de a marca”, a declarat antrenorul oaspeților, Cristi Popovici. Până să marcheze, Aerostar a primit gol. Și a primit repede, în min. 4, atunci când Paul Mitrică a sancționat o eroare din defensiva condusă de Mihăeș. Băcăuanii au egalat în min. 17, prin italianul Masella, care a reluat un balon trimis în prealabil în bară de Vraciu, însă după alte 18 minute, Hărmanul a preluat din nou conducerea.

Din înger, Masella s-a transformat în demon, faultând în propria suprafață de pedeapsă și oferindu-i „veteranului” Mugurel Buga posibilitatea să înscrie din penalty pentru 2-1. Prima repriză s-a încheiat însă cu formația băcăuană în avantaj. În min. 42, golgheterul Vraciu a restabilit egalarea, pentru ca înainte de pauză, Hurdubei să înscrie cu capul pentru 3-2. În partea secundă, băcăuanii au ratat în mai multe rânduri desprinderea și cum ratările se răzbună, în min. 74, Buga a reușit „dubla”: 3-3.

Din fericire, la următorul atac, Aerostar a tranșat meciul și, mai mult ca sigur, și lupta pentru promovare, Roșca înscriind golul victoriei din pasa lui A. Pavel. Cu două etape înainte de final, Aerostar are patru puncte avans față de Csikszereda (învingătoare sâmbătă în min. 90 la Rădăuți, prin autogolul lui Vițu) și cinci față de Oțelul. Vineri, în ultimul joc de pe teren propriu, Vraciu si Comp. vor primi chiar vizita gălățenilor, care sunt ca și scoși din cursa pentru Liga a II-a.

Aerostar: Potcoavă- Ardei, Mihăeș, Masella, Mihălăchioae- Roșca, Chirilă, Fl. Istrate, Cainari- Vraciu, Hurdubei. Au mai jucat: A. Pavel, Ichim, Artenie și R. Istrate.

Rezultatele etapei a 28-a: CSM Pașcani- KSE Tg. Secuiesc 1-6, AFC Odorheiu Secuiesc- Sporting Liești 2-1, Sănătatea Darabani- CSM Roman 3-5, Bucovina Rădăuți- Csikszereda Miercurea-Ciuc 0-1, CSM Focșani – Cetate Râșnov 1-0, AFC Hărman- Aerostar 3-4. SC Oțelul stă.