23 aprilie 2024
SportFotbal, Liga Campionilor / Barca va intalni Arsenal in finala / Barcelona...

Fotbal, Liga Campionilor / Barca va intalni Arsenal in finala / Barcelona – Milan 0-0 (1-0 in tur)

Miercuri seara, FC Barcelona si AC Milan au terminat la egalitate returul semifinalei de Champions League, scor 0-0, insa spaniolii s-au calificat in finala gratie victoriei din tur. Carlo Ancelotti s-a aratat dezamagit de prestatia centralului, Markus Merk. Germanul a anulat in repriza secunda un gol inscris de Shevchenko. Prima ocazie periculoasa de gol pentru Barcelona a venit in minutul 3. Eto&#8217o a scapat de blocajul defensivei adverse, a patruns in careu, insa sutul acestuia a fost respins cu disperare de Dida in ultimul moment. Dupa o greseala facuta de Kaladze in apararea Milanului, Barcelona a trecut din nou pe langa gol. Eto&#8217o a trimis mingea peste Dida, dar Costacurta a respins in corner din fata portii! Replica Milanului a fost destul de stearsa in prima repriza. Shevchenko a trimis o bomba de la 9 metri lateral dreapta, insa doar in plasa laterala. In repriza secunda, Milan a riscat mai mult, lasand mai retrasi doar doi jucatori. Beletti a avut o ocazie foarte buna de a inscrie, dupa o centrare venita excelent de pe partea dreapta, insa nu a reusit sa loveasca mingea deciv din 6 metri. In minutul 70, Milan a reusit sa deschida scorul prin ucrainianul Shevchenko, dar centralul oprise jocul pentru un fault in atac facut de atacantul milanez la Puyol. Barcelona va juca cu Arsenal in finala Champions League in data de 17 mai.Scris de Cristi Sava