25 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a lll-a: S-au salvat!

Fotbal, Liga a lll-a: S-au salvat!

Aerostar – Petrotub Roman 2-1 (1-1)

Aerostar rasufla usurata: invingatoare vineri, contra Petrotubului Roman, echipa antrenata de Gogu Munteanu si Vali Cioanca a scapat de grijile retrogradarii. La o saptamâna dupa ce s-au impus pe terenul echipei de pe locul 4, Otelul ll Galati, "aviatorii" au dat de pamânt si cu a treia clasata, Petrotub. Bacauanii s-au impus cu 2-1, intorcând rezultatul de la 0-1. M. Popa a deschis scorul pentru romascani, in minutul 4, insa reusitele lui Sârbu (min.16) si Al. Popa (’58) au readus zâmbetul in tabara gazdelor. "E un succes meritat, care premiaza o echipa tânara, preocupata sa joace fotbal, cum e a noastra", a declarat "secundul" Aerostarului, Vali Cioanca la finalul intâlnirii de vineri, cu Petrotub. (D.S.)

De la egal la egal: Politehnica Galati – Sport Club 1-1 (1-1)

Celei de-a doua clasate din Seria l, Sport Club nu ii priesc foarte mult deplasarile pe malurile Dunarii. Dupa ce au fost tinuti in sah de Otelul ll, oamenii pregatiti de Ciprian Panait au fost blocati si de cealalta formatie galateana, Politehnica. Vineri, Sport Clubul a fost nevoita sa se multumeasca doar cu o remiza, 1-1, in meciul sustinut pe terenul lui Poli. Elevii lui Damian Bancila au punctat primii, prin Duman, dupa un sfert de ceas de la cel dintâi fluier al arbitrului, golul oaspetilor fiind reusit dupa alte 16 minute, de catre Vasiliu. A fost 1-1 nu doar la goluri, ci si la cartonase rosii, de la bacauani fiind eliminat Adascalitei. (D.S.)

Doar o remiza: FCM Onesti – CSM Focsani 1-1 (1-1)

Gazdele au fost nevoite sa scoata mingea din plasa propriei porti inca din minutul 9, când Sontu a profitat de o nesincronizare a apararii onestene si a reusit sa deschida scorul. Elevii lui Florin Pavel au trecut pe lânga egalare prin Huiban (’18, ’26) si Tofan (’29), reusind sa restabileasca echilibrul cu câteva minute inaintea pauzei. La un fault comis in careu asupra lui Corman si sanctionat cu penalty, capitanul Cezar Preda a transformat lovitura de pedeapsa, stabilind la 1-1 atât scorul primei reprize, cât si pe cel al meciului. Inainte de fluierul de start s-a tinut un moment de reculegere in memoria fostului presedinte al FC Onesti, Nicolae Puiu, trecut in nefiinta la mijlocul saptamânii trecute. (I.M.)

Rezultatele etapei a XXVIII-a

• – Aerostar – Petrotub Roman 2-1, Ceahlaul II – Otelul II 2-0, Cetatea Tg Neamt – Rapid Suceava 2-1, FCM Onesti – CSM Focsani 1-1, Poli Galati – Sport Club Bacau 1-1. Meciul CS Panciu – Luceafarul Mihai Eminescu se va desfasura pe 31 mai; FCM Bacau si CSM Pascani au stat;
  • – Etapa urmatoare (vineri, 27 mai): Aerostar – Ceahlaul II, CSM Pascani – Cetatea Tg Neamt, Rapid Suceava – FCM Onesti, CSM Focsani – CS Panciu, Luceafarul – Poli Galati, Petrotub Roman – Sport Club Bacau; Otelul II si FCM Bacau stau. (D.P.)