9 mai 2024
SportFotbal, Liga a lll-a: Lider cu juma' de norma

Fotbal, Liga a lll-a: Lider cu juma’ de norma

Sport Club – Otelul ll 3-0 (0-0)

Sport Club Bacau s-a obisnuit (prost) sa joace doar o repriza pe meci. Cu Petrotubul, lidera Seriei l a jucat doar in primul mitan, in timp ce vineri, contra Otelului ll Galati, s-a trezit de-abia la pauza. Bun si asa, tinând cont ca au existat etape in care n-a evoluat deloc! Si nu ne referim la rundele in care bacauanii au stat de drept, ci la “absentele nemotivate”, gen deplasarile de la Miroslava si Moinesti. Se spune ca obiceiurile proaste dispar greu. Având in vedere ca sezonul viitor va incepede-abia in septembrie, echipa lui Marius Baciu are ceva timp la dispozitie pentru a deveni una cu norma intreaga.

Schimbare

Partida cu Otelul ll a avut o prima repriza lipsa si o a doua care a inceput, practic, de la 1-0. Nu trecuse nici macar un minut de la reluarea jocului când Miron a sprintat pe stânga si a centrat ca la carte pentru devierea sigura din apropiere a lui Adi Hurdubei. Cu 1-0 pe tabela si cu un atacant in plus pe teren, gratie introducerii lui Bogdan Ungureanu in locul lui Majer, SC-ul si-a intensificat ofensiva. Iar eforturile sale au fost premiate de reusita din min. 51 a noului intrat. Ungureanu a profitat de indecizia stoperilor adversi si l-a fulgerat pe Vlasie cu un sut sub bara.

Talent

Desi in ultimele 30 de minute, Otelul ll a disparut total din joc, gazdele nu au mai marcat pâna la final decât o data, in min. 88, prin Schiopu, care, lansat cu o pasa magistrala, l-a evitat elegant pe Vlasie si a trimis in poarta goala. In ultimele minute a fost loc si pentru “dantelariile” lui Denis Husein, introdus in locul omniprezentului Costin. Ex-constantanteanul a avut doua initiative placute ochiului, carora le-a lipsit doar golul. Pacat de talentul lui Husein, un jucator care ar putea lumina jocul SC-ului, daca ar intelege (si el!) ca fotbalul nu se joaca la fara frecventa.

Formatii

Sport Club Bacau: Stirbu- Luncanu, R. Adascalitei, Bamba, A. Popa (min. 54 Medesan)- Miron, Intuneric, Majer (min. 46 B. Ungureanu), Schiopu- Costin (min. 82 Husein), Hurdubei (min. 75 Sascau). Antrenor: Marius Baciu.

Otelul ll Galati: Vlasie- Marus (min. 70 Tudose), Miron, Gâta, Ciurea (min. 70 Constantinescu)- Manea, M. Adascalitei- Moise, Lupu, Gohoreanu – Tudorie. Antrenor: Damian Bancila.