19 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a lll-a / Dobos, bun la toate

Fotbal, Liga a lll-a / Dobos, bun la toate

In meciul cu Rapid Suceava, FCM Bacau a câstigat trei puncte pretioase, dar si un portar de viitor!

Doar din penalty

De vinerea trecuta, portarii FCM Bacau David Stamatin si Cristrinel Roca au un concurent neasteptat: mijlocasul Marius Dobos. Reprofilat pe postul de portar in ultimul sfert de ceas al meciului cu Rapid CFR Suceava ca urmare a eliminarii lui Roca, capitanul Bacaului a dovedit ca se descurca foarte bine si intre buturi. La Suceava, Dobos a primit gol doar din penalty. In rest, a "inchis" poarta, securizând victoria cu 4-1 a FCM-ului.

Fara griji

Eliminarea lui Roca pentru fault de ultim aparator a produs panica in rândul "galben-albastrilor". Desi conduceau cu 4-0, oaspetii urmau sa evolueze pret de mai bine de 15 minute cu un om in minus si fara un portar de meserie. Un singur jucator nu s-a pierdut cu firea: Marius Dobos. "Trec eu in poarta. Stati fara griji, veti vedea ca va fi bine si ca vom câstiga", a spus Dobos, aflat la prima sa experienta ca portar.

Doar la antrenamente

"E drept ca n-am mai stat in poarta decât la antrenamente, insa n-am avut emotii contra sucevenilor. Eram convins ca nu ne mai pot egala", a marturisit Dobos, care a fost vineri omul bun la toate: i-a pasat decisiv lui Vraciu la golul doi, l-a fortat pe Pantea sa-si bage singur mingea in plasa pentru 4-0 si a "tinut" de rezultat in acele minute de final, când a imbracat tricoul de portar.