SportFotbal, Liga a ll-a: FCM Bacau - Concordia Chiajna 0-0: Masa plina,...

Fotbal, Liga a ll-a: FCM Bacau – Concordia Chiajna 0-0: Masa plina, burta goala

Spectatori: circa 200. Suturi la poarta: 9-8 (pe poarta: 4-5). Cornere: 7-2.
FCM Bacau: Haisan- Codreanu, Vajou, Spiridon, Dobarceanu- Dobos, Taban, Campeanu (min. 60 R. Cojocaru), Boboc- Huiban (min. 30 Mihalachioaie), Neagu (min. 58 Vraciu). Antr.: Gh. Poenaru.
Concordia: Nita- Stativa, Ciolca, Gardos- Patru, Balasa, M. Dumitru, Ciubotariu (min. 90 Ruse)- St. Pop (min. 65 Nedelcu), Dinita, Davragiu (min. 82 Cretu). Antr.: D. Bolborea.
Cartonase galbene: Stativa (min. 54), Mihalachioaie (“56), Gardos (“89).
Cartonas rosu: Vajou (min. 45).
Arbitri: Claudiu Stefanuti (Bistrita)- Nicolae Meghesan (Targu-Mures), Claudiu Loghin (Pascani).

Reprize diametral opuse

O prima repriza lipsita de (bun) gust, urmata de o a doua plina de sare si piper. Amestecate, au dus la o remiza alba. Aceasta a fost reteta meciului de ieri, dintre FCM Bacau si Concordia Chiajna. Un 0-0 cu de toate. Mai putin desertul. Adica golul. Daca bacauanii ar fi fructificat insa toate ocaziile ce s-au ingramadit in partea secunda a intalnirii, atunci cand au jucat in inferioritate numerica, am fi dat cu siguranta in diabet.

Vajou, rosu direct

Felul intai a fost o zeama chioara. Si aia servita cu intarziere. Bacaul a abuzat de mingi lungi, in timp ce Chiajna a stat la cutie, cu trei fundasi centrali. Pe post de ardei iute, Dinita a ratat in trei randuri singur cu Haisan, fiind imitat, in tabara adversa, de Neagu, in minutul 20 si de Vajou, in minutul 44. Acesta din urma a rasturnat recipientul cu piper pe finalul reprizei, atunci cand a fost eliminat pentru un atac intaziat asupra lui Dumitru.

Spiridoane, Spiridoane…

Paradoxal,a bacauanii s-au descurcat mult mai bine in zece. A urmat o repriza secunda apetisanta, inceputa cu trei ocazii imense in farfuria gazdelor. Poarta lui Nita s-a dovedit insa prea mica pentru loviturile de cap ale lui Campeanu si Dobos. Cel mai aproape de gol s-a aflat fundasul Spiridon, care, din careul mic, a reluat in minutul 59 peste poarta o centrare a lui Dobos, buna ca untul pe paine.

Egale si in clasament

Si cum pofta vine mancand, elevii lui Poenaru au continuat sa atace in valuri pana la final, impulsionati de Codreanu si Dobos. Tabela a ramas insa neschimbata. Portarul oaspetilor, Nita s-a opus cu succes suturilor expediate de Remus Cojocaru, Dobos si Boboc, pentru ca in replica, Haisan sa-i spuna inca o data “nu” lui Dinita in minutul 85. Egale pe teren, FCM Bacau si Concordia raman, in continuare, egale si in clasament. Sa le fie de bine!