28 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a III-a: Victorie pentru locul 2

Fotbal, Liga a III-a: Victorie pentru locul 2

CSM Moinesti – Kosarom Pascani 2-1 (1-1)

Final de tur in forta pentru CSM Moinesti. Echipa pregatita de antrenorul-jucator Sorin Trofin s-a impus vineri, cu 2-1 in derby-ul pentru locul secund cu Pascaniul si va ierna la doar trei puncte in spatele liderei Sport Club. Chiar daca in ultima perioada slabise ritmul, inregistrând o infrângere neasteptata la Radauti si doua remize contra unor formatii mai slab cotate precum Aerostarul si Miroslava, Moinestiul ramâne cu satisfactia unei prime jumatati de campionat de pusa in rama. Si nu doar pentru o nou-promovata.

Egal la pauza

In dorinta de a transa cât mai rapid jocul in favoarea lor, moinestenii s-au napustit in atac inca de la fluierul de start. Primele ocazii clare de gol au apartinut insa oaspetilor, ale caror contraatacuri au fost neutralizate de portarul Ciuclea. In minutul 24, Moinestiul a deschis scorul prin golgheterul Edi Tismanaru, la finalul unei actiuni care a facut sah-mat defensiva pascaneana. Scorul primei reprize a fost insa unul egal, Schiopu sanctionând in min. 37 cu un lob o iesire gresita a lui Ciuclea.

Târziu, dar bine

In partea secunda, gazdele si-au reluat sarjele ofensive, insa golul de trei puncte a intârziat sa cada. Pascaniul a facut fata din ce in ce mai greu, mai ales ca din minutul 75 a ramas si in inferioritate numerica, Anghelus fiind eliminat. Golul ce a urcat Moinestiul pe un meritat loc doi a venit cu cinci minute inainte de final, atunci când Banu a reluat din vole o minge centrata initial de Rares Marin, lasata apoi sa curga de Sorin Trofin si deviata inteligent de Darie. O actiune de prim-plan, la fel ca si intreg turul de campionat al Moinestiului, care a jucat vineri in formula: Ciuclea- Chelariu, Irimia, C. Lupu, Corman- Banu, S. Trofin, Apostu, R. Marin- Darie, Tismanaru. Au mai evoluat: C. Trofin, Botezatu, Vieri.

Set, meci si tur

Sport Club – Bucovina Radauti 6-1 (4-1)

Dupa un inceput de sezon neconvingator, Sport Club si-a reglat parcursul, incheind turul cu patru victorii la rând care ii permit sa abordeze 2013 din postura de lidera a Seriei l. Ultima victorie a fost obtinuta vineri, pe “Municipal”, la scor de tenis, 6-1, contra unei Bucovina Radauti, redusa la conditia de fileu. Cu un Costin in zi fasta, SC-ul a marcat in ultimele 90 de minute ale turului, tot atâtea goluri câte totalizase in primele patru etape ale campionatului in curs.

Rezolvare rapida

Impotriva Bucovinei, scorul a fost deschis in min. 10, de Adascalitei, care a reluat cu capul balonul centrat de Remus Cojocaru. Ungureanu, Remus Cojocaru si Costin s-au distrat cu apararea adversa, trecându-si, fiecare, numele pe lista marcatorilor din prima repriza. La vestiare s-a intrat insa cu scorul de 4-1, ca urmare a loviturii libere transformate impecabil de mijlocasul stânga al radautenilor, Stoian.

Costin, cel mai bun

In partea secunda, jocul a scazut in intensitate, repriza fiind salvata de “dubla” lui Costin, care s-a dovedit, o data in plus, cel mai bun jucator al SC-ului. Probabil ca daca nu ar fi avut un Costin in echipa, gruparea finanatata de Consiliul Local Bacau ar fi incheiat din nou turul lungindu-si gâtul in cautarea primului loc. Asa insa, oamenii lui Marius Baciu pot ierna linistiti. Ma rog, cât de linistit poti fi intr-un campionat in care Bucovina bate Moinestiul cu 4-2 si pierde apoi cu 6-1 la Bacau. SC: Savu – Radutiu, Bamba, Adascalitei, Popa- Blanaru, Intuneric, R. Cojocaru, Miron – Costin, Ungureanu. Au mai jucat: Husein, Carp, Hurdubei si Pintea.