20 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: S-a intrerupt seria

Fotbal/ Liga a III-a: S-a intrerupt seria

Petrotub Roman – Aerostar Bacau 5-2 (3-1)

Ultima deplasare a sezonului n-a fost cu noroc pentru Aerostar, care venea dupa trei victorii consecutive. Divizionara C bacauana a pierdut sâmbata, cu 5-2 (3-1), meciul de la Roman, contra Petrotubului, din etapa a 24-a. Desi au deschis scorul rapid, in min. 2, prin Homneac, “aviatorii” au intrat la pauza in dezavantaj, gazdele basculând rezultatul de pe tabela prin ex-ul Ionut Furtuna (min. 11), Tapu (’15) si D. Marin (’29).

“Am primit trei goluri pe greseli personale. Petrotub, care adunase cinci meciuri la rând fara victorie, a venit peste noi, iar forcing-ul lor a fost incununat cu succes”, a declarat antrenorul Aerostarului, Giani Florian, care a remodelat centrul defensivei in partea secunda prin introducerea tânarului stoper Ardei (16 ani), alaturi de Belecciu si avansându-l pe Ichim in linia mediana. Oaspetii au reintrat in joc, marcând pentru 3-2 prin Vl. Scânteie (’60), au avut inca o situatie buna prin care puteau egala, insa finalul a fost al “tevarilor”.

In min. 76, Petrila a refacut diferenta de doua goluri, gratie unei lovituri de la 11 metri, pentru ca in ultimul minut de joc, Sofronie sa stabileasca rezultatul final: 5-2. La Roman, Aerostar a evoluat in formula: Petrache- St. Pavel, Ichim, Belecciu, A. Popa- Apostu, Scânteie- R. Gheorghe (min. 46 Ardei), Matei, Artenie- Homneac (’80 G. Popa).
Rezultatele complete ale etapei a 24-a: Bucovina Radauti- Stiinta Miroslava 1-5, Ceahlaul II Piatra Neamt – Sporting Liesti 1-2, CSM Pascani- FC Zagon 3-0 (neprezentare), Petrotub Roman- Aerostar Bacau 5-2, AFK Csikszereda Miercurea-Ciuc- Cetatea Tg. Neamt 2-2. Bucovina Pojorâta si Sepsi OSK Sf. Gheorghe au stat.

Programul etapei viitoare (22-23 mai): Bucovina Radauti- Bucovina Pojorâta, Sporting Liesti- CSM Pascani, FC Zagon – Petrotub Roman, Aerostar- AFK Csikszereda Miercurea-Ciuc, Stiinta Miroslava – Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Ceahlaul II si Cetatea Tg. Neamt stau.

1 Stiinta Miroslava 20 16 1 3 41-15 49p.
2 Bucov. Pojorâta 20 14 3 3 48-24 45p.
3 Sepsi OSK 20 12 4 4 34-13 40p.
4 Cetatea Tg. Nt. 21 10 7 4 35-24 37p.
5 Aerostar Bacau 21 11 2 8 32-30 35p.
6 Petrotub Roman 20 9 2 9 36-28 29p.
7 AFK Csikszereda 20 7 5 8 27-29 26p.
8 Bucov. Radauti 20 6 7 7 28-37 25p.