8 mai 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Numai unul, numai una

Fotbal/ Liga a III-a: Numai unul, numai una

În etapa a 11-a, divizionarele C băcăuane au luat doar punct din nouă.  FC Dinamo Bacău a fost singura care a obținut un rezultat pozitiv, remizând, 1-1, la Ianca, în timp ce Aerostar și CSM Bacău au fost învinse de CSM Focșani 2007 (0-2), acasă, respectiv Știința Miroslava (1-3), în deplasare

Etapa a 11-a s-a dovedit una contondentă pentru divizionarele C băcăuane. Bilanțul? Un singur punct din nouă posibile. Punctul de…onoare a fost adjudecat de FC Dinamo Bacău la Ianca, adică acolo de unde au plecat învinse în acest sezon echipe cu pretenții precum CSM Focșani 2007 și Aerostar. În jocul de sâmbătă, dinamoviștii băcăuani au deschis scorul în minutul 7, prin Ionuț Tofan, gazdele de la Viitorul Ianca stabilind rezultatull final cu șase minute înainte de pauză, grație penalty-ului transformat de Marius Dima. Gruparea antrenată de Andrei Întuneric se pregătește acum pentru „dubla” cu CSM Râmnicu-Sărat: mâine este programată restanța din etapa a treia, în deplasare, pentru ca sâmbătă, la Săucești să se dispute jocul direct din runda cu numărul 12. Revenind la ce s-a întâmplat în weekend, să notăm că Aerostar Bacău a înregistrat a doua înfrângere la rând în Seria 2. După eșecul de la Ianca, din prima etapă a returului, „aviatorii” au capotat și vineri, acasă, în fața vice-liderei CSM Focșani. Cu o formulă de echipă descompletată de absențele lui Vraciu, Chirilă și Ardei, Aerostar a ratat o ocazie imensă prin Danale, în min. 11, după care a fost nevoită să accepte supremația Focșaniului. În min. 25, Băciuț a sancționat lipsa de atenție a defensivei gazdă, pentru ca la reluare, dominarea oaspeților să se concretizeze prin golul de 0-2 marcat de Dascălu în minutul 83, la o fază prelungită de atac la care au mai participat Băciuț și Predoiu. Ce-i drept, partida putea lua o altă întorsătură dacă în minutul 77, Aerostarul ar fi primit penalty la hențul clar comis de Găină în suprafața de pedeapsă, la centrarea lui Horia Ilie. În fine, după trei victorii la rând, CSM Bacău a fost învinsă sâmbătă, la Miroslava, cu 3-1. Nguala a înscris pentru 1-0 în min. 56, Bogdan Ungureanu restabilind egalitatea în min. 71. Echilibrul a fost rupt în min. 76, de reușita lui Tchassem, pentru ca în prelungiri, Vlădeanu să fizexe tabela la 3-1.

Seria 1

Rezultatele etapei a 11-a: Hușana Huși- Ceahlăul Piatra Neamț 1-0, Foresta Suceava- Dante Botoșani 1-0, Știința Miroslava- CSM Bacău 3-1, Șomuz Fălticeni- Sporting Juniorul Vaslui 1-1, Bucovina Rădăuți- CSM Pașcani 1-0.

Clasament

1 Dante Botoșani     11      8        2        1        18-6   26p.

2 Foresta Suceava   11      6        2        3        15-13 20p.

3 Șomuz Fălticeni    11      5        3        3        14-11 18p.

4 Bucovina Rădăuți  11      5        3        3        10-13 18p.

5 Ceahlăul P. Nt.     11      4        3        4        15-10 15p.

6 Hușana Huși        11      4        3        4        9-12   15p.

7 Sporting Juniorul  11      3        4        4        13-12 13p.

8 Știința Miroslava   11      3        4        4        12-12 13p.

9 CSM Bacău           11      3        3        5        11-14 12p.

10 CSM Pașcani       11      0        1        10      11-25 1p.

Programul etapei viitoare (13 noiembrie, ora 14.00): Ceahlăul Piatra Neamț- Bucovina Rădăuți, CSM Pașcani- Șomuz Fălticeni, Sporting Juniorul Vaslui – Știința Miroslava, CSM Bacău- Foresta Suceava, Dante Botoșani- Hușana Huși.

Seria 2

Rezultatele etapei a 11-a: Aerostar Bacău- CSM Focșani 2007 0-2, CSM Râmnicu-Sărat- Metalul Buzău 1-1, Viitorul Ianca- FC Dinamo Bacău 1-1, Sportul Chișcani- SC Oțelul Galați 1-4, Sporting Liești- CS Făurei. 3-0