4 mai 2024

Fotbal/ Liga a III-a: Numai una

HomeSportFotbal/ Liga a III-a: Numai una

Etapa a şasea a Ligii a III-a a surâs unei singure echipe băcăuane, Aerostar, victorioasă cu 4-1 vineri, pe teren propriu, în uvertura Seriei 2. Sâmbătă, CSM Bacău în Seria 1 şi FC Dinamo Bacău, în Seria 2 au cedat, în schimb, la scor identic, 0-2 în faţa primelor clasate din cele două serii, Foresta Suceava, respectiv CSM Râmnicu- Sărat.

“Aviatorii” lui Mişu Ionescu au respectat calculul hârtiei şi s-au impus în faţa Unirii Braniştea, în ciuda faptului că oaspeţii au deschis scorul prin Gabriel Răducan, în min. 11. Andrei Pavel a restabilit egalitatea după doar trei minute, pentru ca pe final de repriză, Gavrilă să aducă Aerostarul în avantaj dintr-o lovitură de la 11 metri. Cătălin Vraciu, în min. 64 şi Ionuţ Chirilă, cu trei minute înainte de final, au rotunjit victoria băcăuanilor, care îşi consolidează poziţia în careul de aşi al Seriei 2.

Aviatorii se pregătesc pentru disputa la vârf de runda viitoare, care-i va găsi pe terenul celor de la CSM Râmnicu-Sărat. Se anunţă o dispută interesantă, între cea mai bună apărare a campionatului (râmnicenii fiind singurii fără gol primit) şi al doilea atac al seriei, condus de golgheterul Vraciu. Referitor la celelalte două divizionare C băcăuane, aşa cum aminteam, ele nu au reuşit să dea peste cap pronosticurile.

La Suceava, CSM a fost învinsă de Foresta prin dubla lui D. Muntean din minutele 63 şi 67, în timp ce FC Dinamo Bacău a fost întrecută în propriul fief de CSM Rîmnicu-Sărat ca urmare tot a unei duble, semnate însă de Socol în minutele 64 şi 82. Dacă pentru CSM Bacău urmează un nou joc greu, acasă, în faţa Bucovinei Rădăuţi echipă care se va deplasa pe Letea după înfrângerea internă cu Şomuz Fălticeni, în schimb pentru FC Dinamo Bacău se anunţă o perioadă mult mai senină.

Astfel, dinamoviştii băcăuani, ţintuiţi pe penultimul loc al Seriei 2 vor avea prilejul de a-şi îmbunătăţi linia de clasament având în vedere că runda viitoare vor întâlni lanterna roşie, Dacia Unirea Brăila.

Seria 1

Rezultatele etapei a şasea: AFK Csikszereda Miercurea 2- Dante Botoşani 0-2, Ştiinţa Miroslava- Ceahlăul Piatra Neamţ 3-1, Foresta Suceava -CSM Bacău 2-0, Bucovina Rădăuţi- Şomuz Fălticeni 1-2, Rapid Brodoc- Viitorul Darabani 3-0.

Clasament

1 Foresta Suceava             6        5        1        0        13-2   16p.

2 Ceahlăul P. Nt.               6        3        2        1        15-7   11p.

3 Bucovina Rădăuţi            6        3        1        2        11-5   10p.

4 Şomuz Fălticeni              6        3        1        2        11-5   10p.

5 Ştiinţa Miroslava             6        3        0        3        8-6     9p.

6 CSM Bacău                     6        2        2        2        5-7     8p.

7 Dante Botoşani               6        2        1        3        8-11   7p.

8 Rapid Brodoc                 6        2        0        4        7-12   6p.

9 Csikszereda 2                6        1        2        3        2-9     5p.

10 Viitorul Darabani          6        1        0        5        5-21   3p.

Programul etapei viitoare (8 octombrie, ora 15.00): Dante Botoşani- Ştiinţa Miroslava, Viitorul Darabani- AFK Csikszereda Miercurea 2, Şomuz Fălticeni- Rapid Brodoc, CSM Bacău- Bucovina Rădăuţi, Ceahlăul Piatra Neamţ- Foresta Suceava.

Seria 2

Rezultatele etapei a şasea: Aerostar Bacău- Unirea Braniştea 4-1, CSM Focşani 2007- Voinţa Limpeziş 6-1, Viitorul Ianca- Sporting Lieşti 1-1, Metalul Buzău- Dacia Unirea Brăila 9-1, FC Dinamo Bacău- CSM Râmnicu-Sărat 0-2.