SportFotbal, Liga a III-a / Norma de trei

Fotbal, Liga a III-a / Norma de trei

Petrotub Roman – CSM Moinesti 2-3 (1-1)

Revelatia startului de sezon

Nou promovata CSM Moinesti este revelatia startului de sezon in Seria l a Ligii a lll-a. O arata jocul si o confirma rezultatele. La o saptamâna dupa ce au revenit spectaculos de la 1-3 la 3-3 in ultimele minute ale partidei de acasa cu Otelul ll Galati, elevii lui Sorin Trofin si-au realizat din nou norma de trei goluri inscrise, asa cum o facea pe vremuri Corvinul Hunedoara. De data aceasta, Moinestiul nu s-a mai multumit cu un egal. A luat toate cele trei puncte, gratie unui succes cu 3-2. Si nu oriunde, ci pe terenul uneia dintre cele mai experimentate echipe ale campionatului, Petrotub Roman.

Nu au acuzat socul

Moinestenii au inceput in forta jocul de la Roman, deschizând scorul in min, 20, prin Gabi Darie. Desi au continuat sa atace, oaspetii nu au intrat cu avantaj la cabine, Popa restabilind egalitatea cu doua minute inainte de pauza. “Gazarii” nu au acuzat socul acestui gol venit pe final de repriza. Dimpotriva, i-a motivat si mai mult. In minutul 68, antrenorul-jucator Sorin Trofin si-a readus echipa in avantaj, transformând un penalty, pentru ca dupa alte trei minute, Tismanaru sa majoreze diferenta printr-o lovitura de cap la centrarea lui Rares Marin. Scorul final a fost stabilit in ultimul minut de joc, de Vlaicu, care a redus din handicap: 3-2.

Le pare rau ca stau

“Sunt foarte multumit de aceasta victorie, mai ales ca ea a venit pe fondul unui joc bun si, in plus, a fost realizata chiar de zilele orasului Moinesti. A fost un meci la discretia noastra, cu toate ca, pe final, imediat dupa golul de 3-2 inscris de gazde, am avut ceva emotii. Imi pare rau ca vom sta etapa urmatoare, dar, pe undeva, poate e mai bine asa deoarece avem unele probleme medicale la nivelul lotului”, a declarat Sorin Trofin, care a utilizat urmatoarea formula de echipa: Petrariu – Corman, Irimia, C. Lupu, Botezatu – Banu, S. Trofin, Apostu, R. Marin – Tismanaru, Darie. Au mai jucat: Popa, Chelariu, Vieru, Braescu.

Au ramas la sol

CS Young Stars Panciu – Aerostar 2-0 (1-0)

Aerostar isi intârzie decolarea in acest sezon. Daca in runda inaugurala a campionatului a fost invinsa acasa de Sport Club, dar s-a consolat cu o prestatie foarte buna, in schimb vineri, la Panciu, echipa lui Stefan Apostol a pierdut cu 2-0 la capatul unui joc lipsit de valente tehnico-tactice deosebite. “N-a fost un meci reusit, asta este adevarul. Nu pot accepta o metamorfoza negativa a echipei in decurs de numai o saptamâna, chiar daca inconstanta este o rezultanta fireasca a unui lot cu o medie de vârsta scazuta. La Panciu am inceput jocul de la 0-1 si, oricâte eforturi s-au facut, nu am reusit sa punem mingea jos”, a sintetizat tehnicianul “aviatorilor” confruntarea cu formatia vrânceana. Intr-adevar, Young Stars a deschis scorul dupa doar 3 minute, prin Menghia, care a profitat de o degajare nereusita a lui Strungariu in colegul sau din linia defensiva, Sârbu. Rezultatul final a fost stabilit de acelasi Menghia, in minutul 62, printr-un sut la coltul lung. Aerostar: Vizitiu – Varea, Strugariu, Magirescu, Sârbu – Gândulescu, Burca, Honea, C. Berbecie – Tofan – M. Munteanu. Au mai jucat: Ichim, R. Gheorghe, Pasniciuc, Patriche.

Au invins, dar n-au convins

Sport Club – Stiinta Miroslava 2-0 (0-0)

Asa joc, asa titlu. Dupa ce a câstigat cum a câstigat in prima etapa, pe terenul Aerostarului, Sport Club s-a chinuit si vinerea trecuta, pe “Letea”, in fata nou promovatei Stiinta Miroslava. Si tot ca in runda de debut, victoria s-a lasat asteptata, venind abia dupa pauza. Adascalitei a deschis scorul in minutul 52, atunci când a transformat excelent o lovitura libera, pentru ca Hurdubei sa puna rezultatul la adapost in minutul 62. Pe final, echipa bacauana isi putea rotunji avantajul, insa Miron a sutat in bara, iar Vasiliu l-a facut remarcat pe portarul oaspetilor, Bargan. Cu sase puncte luate in primele doua meciuri, Sport Club a preluat comanda Seriei l, insa, pentru moment, Bogdan Ungureanu si colegii sai au aratat ca sunt sefi doar in clasament, nu si pe teren. Marti, SC-ul va evolua din nou pe teren propriu, dar nu in campionat, ci in Cupa, contra Botosaniului. E foarte posibil ca partida cu FC Botosani sa fie ultima pentru Sorin Condurache ca “principal” al SC-ului, conducerea clubului fiind in tratative avansate cu un antrenor de Liga l. In jocul cu Miroslava, gazdele au evoluat in formula: Stirbu – Radutoiu, Stoica, Adascalitei, Carp – Husein (min. 46 Hurdubei), Bamba, L. Dumitriu, Miron – B. Ungureanu (min. 62 Vasiliu), Costin (min. 84 Pintea).