24 aprilie 2024
SportFotbal / Liga a III-a: Lustruiti-i ghetele lui Costin!

Fotbal / Liga a III-a: Lustruiti-i ghetele lui Costin!

Sport Club – Ceahlaul II 3-1 (1-1)

Dupa o pauza de aproape cinci luni de zile, am vazut din nou fotbal oficial pe stadionul “Municipal”. Nu de B, cum ne obisnuise FCM Bacau, ci de C, cum au decis dom’primar Stavarache si consilierii sai. Diferenta nu a fost doar una de esalon, ci de etalon. Daca la ultimul sau meci pe “Municipal”, FCM Bacau a dat recital contra Dunarii Galati, in schimb la primul sau joc pe principala arena a orasului, Sport Club a dat rateuri in serie. E adevar, echipa finantata de Consiliul Local Bacau s-a impus vineri cu 3-1 in fata Ceahlaului ll, dar timp de trei sferturi din meci a fost tinuta in sah de o trupa de copii, cu o medie de vârsta de 19 ani si care ocupa penultimul loc in clasament!

Remorcati

Singurul jucator al gazdelor care a aratat ca vrea, stie si poate a fost Costin. Merita sa-i faceti ghetele, baieti, pentru ca el v-a bagat banii in buzunar si punctele in clasament in partida cu “satelitul” Ceahlaului. Atacantul sosit anul trecut de la Panciu a scos penalty-ul din care Bogdan Ungureanu a deschis scorul in min. 21 si, dupa ce nemtenii au stabilit scorul pauzei in min. 24, tot el a “remorcat” echipa bacauana, inscriind pretiosul gol de 2-1 in min. 70, la capatul unei actiuni personale de toata frumusetea. Dupa alte doua minute a venit si golul lui Husein, care a finalizat cu o “scarita” eleganta un contraatac si…asta a fost tot!

Morcov

De fapt, ar mai fi ceva! Legat de declaratiile oficialilor de la SC care au vazut un joc entuziasmant din partea echipei lor. Oameni buni, fotbal adevarat (fie si in C) inseamna trasee, posesie in progresie si ocazii de poarta create (si) din actiuni pozitionale, construite, nu doar din faze fixe sau initiative individuale! Si amintiti-va ceva mai devreme ca aveti in lot jucatori precum Remus Cojocaru, Husein si Sascau. Altfel, ramâneti la sistemul cu doi inchizatori, cu pase repetate pe fund si – fara nicio suparare sau rautate – cu morcovul tot acolo. Bagat adânc de tot!
Sport Club: Stirbu – Radutoiu, Bamba, Adascalitei, Popa- Blanaru (min. 66 Husein), Pintea (min. 54 R. Cojocaru), Intuneric, Miron (min. 86 Sascau) Costin (min. 90 S. Vlad), B. Ungureanu.