28 mai 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Înfrângeri acasă

Fotbal/ Liga a III-a: Înfrângeri acasă

Ambele divizionare C băcăuane care au evoluat marți, pe teren propriu, în uvertura etapei intermediare, au fost învinse. În play-off-ul Seriei 2, Aerostar a cedat, contrar cursului jocului, cu 1-2, în fața noii lidere, Metalul Buzău. „Aviatorii” lui Mișu Ionescu au controlat partida, însă la singurul șut pe poartă din prima repriză, oaspeții au deschis scorul în min. 27, prin Sorin Mănăilă.

În partea secundă, băcăuanii și-au intensificat dominarea, au egalat prin C. Pavel, care a transformat în min. 70 un penalty obținut de A. Pavel, însă după alte șapte minute, Arnăutu a înscris cu capul golul victoriei buzoiene.

Pe final, Vraciu a beneficiat o mare șansă de gol care ar fi făcut ca scorul să fie mult mai aproape de realitatea din teren, însă, din păcate, atacantul gazdelor a șutat din poziție favorabilă peste poartă.

Vineri, în runda a șaptea, Aerostar se va deplasa pe terenul vice-liderei, CSM Râmnicu-Sărat. Nici FC Dinamo Bacău nu a fost mai norocoasă marți, echipa antrenată de Radu Ciobanu fiind învinsă cu 5-3 acasă de Viitorul Ianca în etapa a șasea a play-out-ului Seriei 2.

După golul de 0-1 semnat de Băluță în min. 36, FC Dinamo a basculat rezultatul în favoarea sa grație reușitelor lui Padovei (39) și Ciumașu (41), dar după pauză Ianca s-a desprins în câștigătoare prin „tripla” lui Mucuță (58, 76, 82) și reușita aceluiași Băluță (70), care au făcut inutil penalty-ul transformat de Drugă pentru băcăuani în min. 79. Aflați pe locul 4 în play-out, cu 22 de puncte, dinamoviștii băcăuani vor juca vineri, în runda a șaptea, tot pe teren prpriu, contra „lanternei roșii” Dacia Unirea Brăila.