19 aprilie 2024
SportFotbal / Liga a III-a: Fotbal de trei stele plus

Fotbal / Liga a III-a: Fotbal de trei stele plus

CSM Moinesti – FCM Dorohoi 3-2 (1-1)

Se scrie CSM Moinesti, se citeste spectacol. Si, bineinteles, victorie. Cu obisnuita norma de goluri 3+ realizata de echipa antrenorului-jucator Sorin Trofin. Lidera esalonului trei si-a luat din nou avânt, invingând vineri cu scorul de 3-2 o alta candidata la promovarea in liga secunda, FCM Dorohoi. Partida, una placuta ochiului, a avut de toate. Minus o contestatie din partea oaspetilor. Astfel, gruparea din Dorohoi a dovedit mai mult fair-play decât alte cluburi cu pretentii din Seria l si nu a contestat dreptul de joc al mijlocasului gazdelor, Emi Apostu, devenit o adevarata, dar nejustificata, “tinta scriptica” in acest tur de campionat.

Apostu, ce gol!

Cel care a sunat adunarea pentru CSM Moinesti a fost tocmai Apostu. Dupa ce Dorohiul a deschis scorul in min. 15, prin principalul sau realizator, Eduard Sandu, gazdele au restabilit egalitate gratie reusitei lui Apostu, din min. 26. Fostul mijlocas al FCM Bacau a reluat din vole, de la aproximativ 18 metri, direct in plasa, un balon respins de defensiva botosaneana dupa un corner. Pauza a gasit cele doua echipe la egalitate, 1-1, in ciuda faptului ca ambele puteau intra la vestiare in avantaj. Dobos a irosit o buna ocazie pentru Dorohoi in min.40, in timp ce atacul-mitraliera al liderei a gresit in trei rânduri tinta.

Dezlantuiti dupa pauza

In mitanul secund, gazdele s-au dezlantuit. In minutul 62, Gabi Darie a transformat in doi timpi un penalty respins in prima faza de Rohetki, pentru ca in min. 70, Adi Banu sa puna rezultatul la adapost dupa o suita de pase, care si-a gasit punctul terminus in centrarea perfecta a lui Rares Marin. La 3-1, Moinestiul a jucat si s-a jucat cu ocaziile, trecându-si in cont, printre altele, si o bara tintita de R. Marin cu un “trasor” de la aproximativ 25 de metri. Cu 10 minute inainte de final, acelasi Sandu a punctat pentru 3-2, insa conturile erau incheiate in favoarea celei mai in forma echipe din Seria l.
CSM Moinesti: Petrariu – Corman, Lupu, Irimia, Botezatu – Banu, S. Trofin, Apostu, R. Marin – Darie, Tismanaru. au mai jucat: Chelariu, C. Trofin, Vieru, Braescu.