19 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Cu Tismanaru, la atac!

Fotbal/ Liga a III-a: Cu Tismanaru, la atac!

Aerostar – Bucovina Radauti (vineri, ora 15.00, stadion “Aerostar”)

Aerostarul porneste la atac impotriva Bucovinei Radauti! Are si cu cine: de marti, echipei antrenate de Giani Florian i s-a alaturat fostul golgheter al Ligii a III-a, Eduard Tismanaru.

In vârsta de 27 de ani, fostul atacant al Bacaului si al Otelului Galati vine dupa o pauza de un sezon si jumatate.

Poate ca forma sa fizica sufera. Nu insa si simtul golului! “De-abia astept meciul cu Radautiul. O repriza tin fara probleme.

Ar fi bine sa redebutez cu gol sub culorile Aerostarului, dar esential este sa câstigam deoarece avem nevoie de toate punctele”, a declarat Tismanaru, care a mai evoluat pentru Aerostar in editia de campionat 2011-2012, atunci când golurile sale s-au dovedit foarte importante pentru gruparea bacauana. Fara victorie din prima etapa, atunci când s-a impus la Sfântu-Gheorghe, contra celor de la Sepsi si cu doua remize in ultimele doua runde, “aviatorii” nu au voie sa mai dea gres. Vineri, contra Bucovinei Radauti, merg doar pe cartea atacului, condusi de Tismanaru.

Programul complet al etapei a saptea: Cetatea Târgu-Neamt- Bucovina Pojorâta, Stiinta Miroslava – Sporting Liesti, FC Zagon – FC Papauti, Aerostar- Bucovina Radauti, Sepsi OSK – Ceahlaul II, Csikszereda Miercurea-Ciuc – Petrotub Roman. CSM Pascani sta.

Clasament: 1) Miroslava 15p., 2) Cetatea 13p. (14-4), 3) Csikszereda 13p. (15-6), 4) Petrotub 12p., 5) Pojorâta 11p., 6) Sepsi OSK 10p., 7) CSM Pascani 6p. (8-8), 8) Zagon 6p. (5-5), 9) Aerostar 5p., 10) Sporting Liesti 4p., 11) Bucovina Radauti 3p., 12) Ceahlaul II 1p. (3-8), 13) Papauti 1p. (1-20).