3 mai 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: „CSMeii” s-au apropiat la -1 de „baraj”

Fotbal/ Liga a III-a: „CSMeii” s-au apropiat la -1 de „baraj”

Impunându-se cu 1-0 pe terenul Bucovinei Rădăuți, în debutul play-off-ului, CSM Bacău a redus la un singur punct diferența ce o desparte de învinsa sa de sâmbătă, care continuă să ocupe locul 2 în Seria 1

Înainte de startul play-off-ului, ocupanta locului secund din Seria 1, Bucovina Rădăuți avea patru puncte avans față de echipa de pe 3, CSM Bacău. Plus avantajul unui meci acasă în compania rivalei sale. O victorie ar fi dus Bucovina la +7. Și chiar dacă în joc mai rămâneau încă 24 de puncte până la finalul play-off-ului, rădăuțenii ar fi luat o opțiune importantă pentru securizarea locului 2, care duce la barajul de promovare în Liga a II-a. „Pentru noi, acest meci este unul esențial, în care doar victoria ne poate ajuta”, declara înainte de jocul de sâmbătă, de la Rădăuți, antrenorul CSM Bacău, Cristi Popovici.

Declarație de presă? Mai degrabă una de război. Pusă fidel în practică de „CSMei” pe terenul de joc. Echipa băcăuană s-a luptat exemplar, impunându-se cu 1-0 la Rădăuți și reducând la un singur punct diferența ce o desparte de Bucovina și, implicit, de locul 2. Diferența a făcut-o golul din minutul 9, reușit printr-o lovitură de cap de Aeroaei, în urma unui corner. Și, în egală măsură șansa, în condițiile în care în min. 90+4, gazdele au irosit o lovitură de la 11 metri, șutând în bară!

„La cum s-au derulat ostilitățile, ar fi fost nedrept să nu câștigăm. Asta cu atât mai mult cu cât nouă ni s-au refuzat două penalty-uri clare”, a subliniat antrenorul Cristi Popovici, care a mizat pe următoarea formulă de start: Grosz- Ursu, Adăscăliței, Strat- Sahru, Aeroaei, Săvoaia, Alexandrescu- Priboi- Corban, Buțerchi. În repriza secundă au mai intrat: Mocanu, Șchiopu, Antal, Cozma și Popa. Dacă Bucovina Rădăuți a ratat un penalty în secvențele de final, în schimb fruntașa play-off-ului Seriei 1, Foresta Suceava a evitat înfrângerea în prelungiri, egalând, pe teren propriu, Ceahlăul, în urma unei lovituri de la 11 metri transformate de Chinwedu Samson în minutul 90+7. În play-off-ul Seriei 2, Aerostar Bacău a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sale pe terenul liderei, CSM Râmnicu-Sărat.

Evoluția meritorie a echipei antrenate de Mișu Ionescu nu i-a ferit însă pe „aviatori” de o înfrângere la limită, cu 1-0, ca urmare a golului înscris de Danciu în min. 3. În lipsa lui Chirilă și A. Pavel, indisponibili, Aerostar a început cu Axinte- Prențu, Benchea, C. Pavel, Bacalu- Bobîrnac, Zaharia, Gavrilă, Belciu- D. Căpușă, Vraciu, după pauză mai fiind utilizați Stroe și Paveluc. În fine, singura echipă băcăuană prezentă în play-out, FC Dinamo a condus cu 1-0 la Ianca prin reușita lui Oblescniuc din minutul 33, însă gazdele de la Viitorul au basculat rezultatul în favoarea lor după pauză, impunându-se cu 3-1 ca urmareaa golurilor înscrise de M. Dima (min.52), M. Coman (min. 74) și Ciucureanu (min. 84).

Seria 1/ Play-off

Rezultatele etapei 1: Foresta Suceava- Ceahlăul Piatra Neamț 1-1, Bucovina Rădăuți- CSM Bacău 0-1.

Programul etapei viitoare (8 aprilie, ora 17.00): Ceahlăul Pliatra Neamț- CSM Bacău, Foresta Suceava- Bucovina Rădăuți.

Clasament: 1) Foresta 43p., 2) Bucovina Rădăuți 37p., 3) CSM Bacău 36p., 4) Ceahlăul 34p.

Seria 2/ Play-off

Rezultatele etapei 1: CSM Râmnicu-Sărat- Aerostar Bacău 1-0, Metalul Buzău- Unirea Braniștea 2-0.

Programul etapei viitoare (8 aprilie, ora 17.00): Aerostar- Unirea Braniștea, CSM Râmnicu-Sărat- Metalul Buzău.

Clasament: 1) CSM Râmnicu-Sărat 48p., 2) Metalul Buzău 44p., 3) Unirea Braniștea 37p., 4) Aerostar 34p.

Seria 2/ Play-out

Rezultatele etapei 1: CSM Focșani 2007- Dacia Unirea Brăila 6-0, Sporting Liești- Voința Limpeziș 2-1, Viitorul Ianca- FC Dinamo Bacău 3-1.

Programul etapei viitoare 8 aprilie, ora 17.00): Dacia Unirea Brăila- FC Dinamo Bacău, Voința Limpeziș- Viitorul Ianca, CSM Focșani 2007- Sporting Liești

Clasament: 1) CSM Focșani 2007 34p., 2) Sporting Liești 30p., 3) Viitorul Ianca 22p., 4) FC Dinamo Bacău 16p., 5) Voința Limpeziș 5p., 6) Dacia Unirea Brăila 2p.