17 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: „CSMeii”, come-back de locul 7

Fotbal/ Liga a III-a: „CSMeii”, come-back de locul 7

Finalul turului de campionat al Ligii a III-a a găsit-o pe CSM Bacău pe locul 7 în Seria 2. Totul, ca urmare a victoriei cu 2-1 obținută pe teren propriu contra Avântului Valea Mărului, din runda cu numărul nouă. Succesul echipei lui Giani Florian a fost însă unul cu emoții, în condițiile în care oaspeții au avut 1-0 la pauză și om în plus ca urmare a eliminării lui Nicodim la faza penalty-ului din care Valea Mărului a trecut în avantaj prin reusita lui Spânache. Come-back-ul „CSMeilor” din mitanul secund s-a dovedit unul în forță, Antal restabilind egalitatea în  minutul 47 dintr-o lovitură de la 11 metri pe care a obținut-o tot el, iar Priboi semnând golul victoriei în min. 59. Sâmbătă este programată prima etapă din retur și, totodată, ultima care se va juca în 2020. În acest ultim joc, CSM Bacău va evolua tot pe teren propriu, contra Viitorului Ianca.

Rezultatele etapei a noua: Dacia Unirea Brăila- CSM Râmnicu-Sărat 2-2, CSM Focșani 2007- Sporting Liești 3-2, CS Făurei- Viitorul Ianca 1-1, CSM Bacău- Avântul Valea Mărului 2-1, SC Oțelul Galați- Sportul Chișcani 7-0.

Programul etapei a zecea (14 noiembrie, ora 14.00): Dacia Unirea Brăila- Avântul Valea Mărului (se joacă pe data de 13 noiembrie), Sporting Liești- Sportul Chișcani, SC Oțelul Galați- CSM Râmnicu-Sărat, CSM Bacău- Viitorul Ianca, CS Făurei- CSM Focșani 2007.