20 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: „CSMeii” au mai...chișcat trei puncte

Fotbal/ Liga a III-a: „CSMeii” au mai…chișcat trei puncte

Sportul Chișcani- CSM Bacău 1-3 (0-1)

Divizionara C CSM Bacău își continuă parcursul foarte bun din acest an. Sâmbătă, în antepenultima etapă a Seriei 2, „CSMeii” s-au impus cu 3-1 pe terenul Sportului Chișcani.

„A fost un meci la discreția noastră, iar diferența putea fi și mai mare. Mă bucură faptul că înfrângerea cu Oțelul- singura suferită anul acesta- nu ne-a tras în jos și că băieții au reacționat așa cum trebuie”, a declarat antrenorul oaspeților, Giani Florian, care a utilizat formula: Bartok- Maxim, Adăscăliței, Vl. Mocanu, Pavel (min. 70 Strat)- Preda, L.Popa- Nicodim, Priboi, R. Ciobanu (min. 85 Mindirigiu)- B. Ungureanu. Băcăuanii au deschis scorul în ultimul minut al primei părți, prin Adăscăliței, care a transformat un penalty obținut de Nicodim și l-au majorat la șapte minute de la reluare, prin Pavel, autorul unei spectaculoase reluări pe spate în urma unei centrări din corner.

Cum 2-0 este de obicei un scor periculos, Stroe a redus din handicap în min. 58 și puțin a lipsit ca echipa gazdă să restabilească egalitatea la o acțiune la care Vl. Mocanu a salvat de pe linia porții. Trezită din șoc, CSM Bacău și-a reluat atacurile și, după mai multe ocazii mari irosite, Nicodim a pus victoria la adăpost prin golul din min. 72.

Celelalte rezultate ale etapei a 16-a: Avântul Valea Mărului- CSM Focșani 2007 0-2, Sporting Liești- Viitorul Ianca 1-1, CSM Rămnicu-Sărat- CS Făurei 3-1, SC Oțelul Galați- Dacia Unirea Brăila 1-2. Clasament: 1-2) Oțelul și Dacia Brăila câte 35p., 3) CSM Focșani 30p., 4-5) Sporting Liești și CSM Rm. Sărat câte 27 p., 6) Viitorul Ianca 26p., 7) CSM Bacău 19p., 8) Av. Valea Mărului 10p., 9) Sportul Chișcani 8p., 10) CS Făurei 5p. Etapa viitoare, pe 24 aprilie, de la ora 17.00, CSM Bacău va primi vizita Râmnicului Sărat.