24 mai 2024
SportFotbal, Liga a III-a/ CSM Moinesti ramâne sus in clasament, in timp...

Fotbal, Liga a III-a/ CSM Moinesti ramâne sus in clasament, in timp ce “lanterna” Aerostar a ajuns la al cincilea esec consecutiv

CSM Moinesti – Ceahlaul II Piatra Neamt 2-1(1-0). La o saptamâna dupa esecul suferit la Dorohoi, CSM Moinesti a obtinut cea de-a patra victorie a sezonului, impunându-se cu 2-1 acasa, contra Ceahlaului Piata Neamt. Dar cu câte emotii! Golul victoriei a venit la ultima faza a meciului, fiind semnat de fostul atacant al FCM Bacau, Vladut Pavel.

Scorul fusese deschis de gazde, in min. 15, prin Rares Marin, care a transformat impecabil o lovitura libera, pentru ca dupa fix o ora de joc, Iovu sa restabileasca egalitatea. “Acum nu mai conteaza ca am marcat in prelungiri; bine ca am câstigat si ca abordam meciul direct cu Stiinta Miroslava cu acelasi numar de puncte ca rivala noastra”, a declarat antrenorul-jucator al Moinestiului, Sorin Trofin, care a adaugat: “Sper ca la Miroslava sa nu mai asteptam minutele de final pentru a da golul victoriei. Nu de alta, dar nu vreau sa incep sa iau inca de pe-acum pastile de inima”.

Aerostar – Petrotub Roman 0-3 (0-2). Pastile iau, in schimb, cei de la Aerostar! Cu pumnul. Si de inima, si de cap. Pentru ca si echipa e in cap; cinci meciuri jucate, tot atâtea infrângeri. Ultima a fost bomboana de pe coliva: 0-3 acasa cu Petrotub Roman! Desi tintuiti pe ultimul loc, cu zero puncte la activ , “aviatorii” au fost incapabili sa dea o replica mai de Doamne-ajuta “tevarilor”, care sunt singurii fara infrângere in Seria I a Ligii a III-a.

Popa a deschis scorul in minutul 7, pentru ca Harbuzaru sa completeze masacrul cu “dubla” din min. 8 si 55. Aerostarul va ramâne la sol cel putin inca doua saptamâni deoarece va sta in runda cu numarul sase. In acest timp, sefii clubului au timp sa caute un antrenor care sa schimbe cât de cât ceva, actualul “principal” Ghita Chitic marturisind ca “eu stau pe banca pâna când conducerea va gasi un inlocuitor”. Desi zvonurile il dadeau pe Ghita Poenaru in postura de “kamikaze”, tehnicianul in vârsta de 57 de ani nu pare dispus sa accepte o astfel de provocare.

Cap la cap

Rezultatele complete ale etapei a cincea: FCM Dorohoi – Kosarom Pascani 0-0, CSM Moinesti – Ceahlaul II 2-1, Aerostar – Petrotub 0-3, Sporting Suceava – Bucovina Radauti 4-3, Bucovina Pojorâta – Stiinta Miroslava 0-2. Cetatea Tg. Neamt a stat.

Programul etapei viitoare (4 octombrie): Ceahlaul II – FCM Dorohoi, Petrotub – Bucovina Pojorâta, Bucovina Radauti – Cetatea Tg. Neamt, Stiinta Miroslava – CSM Moinesti, Sporting Suceava – Kosarom Pascani.