18 mai 2024
SportFotbal/ Liga a III-a / Au fost „CSMei” la Făurei

Echipa lui Giani Florian a obținut prima victorie în campionat, impunându-se pe terenul echipei antrenate de Bănel Nicoliță

Fotbal/ Liga a III-a / Au fost „CSMei” la Făurei

În avancronica partidei de la Făurei scriam că, după o înfrângere și un egal, în mod normal ar trebui să urmeze o victorie pentru divizionara C CSM Bacău. Predicția s-a dovedit corectă, „CSMeii” impunându-se sâmbăta trecută, în etapa a treia, cu 1-0 pe terenul echipei antrenate de Bănel Nicoliță. Victoria împotriva Făureiului nu s-a conturat ușor, mai ales că băcăuanii au evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică după eliminarea lui V. Mocanu din minutul 43.

Golul primului succes al CSM-ului în actuala ediție de campionat a căzut în cel de-al treilea minut de prelungiri și a fost opera puștiului Luca Popa, introdus pe teren cu doar două minute mai devreme! „A fost o victorie muncită și meritată, la capătul unui meci aspru, în care noi am avut trei bare, iar CS Făurei două, ambele la execuțiile lui Bănel Nicoliță. Ne bucură acest succes și sperăm ca el să ne dea aripi.

Cert este că echipa noastră începe să aibă un spirit competitiv”, a mărturisit antrenorul CSM Bacău, Giani Florian, care a utilizat următoarea garnitură: Bartok- Prențu, V. Mocanu, Manta, Strat -Adăscăliței- Nicodim, Preda, Ungurenașu, A. Mocanu (min. 71 Antal) – Priboi (min. 90+1 L. Popa). Săptămâna aceasta, băcăuanii și-au completat lotul cu un mijlocaș de picior stâng în vârstă de 18 ani, Robert Ciobanu, crescut la Sporting Vaslui, trecut pe la Rapid și cu prezențe în Cupa Elitelor sub culorile bucureștenilor de la Sport Team.

CSM Bacău, care ocupă locul șapte din zece în Seria 2, cu 4 puncte, se va deplasa sâmbătă, în runda cu numărul patru, la Liești, pentru jocul cu Sporting.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a treia: Avântul Valea Mărului- Sportul Chișcani 0-1, CSM Râmnicu-Sarat- Sporting Liesti 3-1, Viitorul Ianca- SC Oțelul Galați 0-1, CSM Focșani 2007- Dacia Unirea Brăila 2-4.