26 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a III-a: Aerostar le-a întors palma

Fotbal/ Liga a III-a: Aerostar le-a întors palma

Etapa a 13-a a Ligii a III-a a înregistrat victoria la scor a Aerostarului, dar și înfrângerile, tot la scor, bifate de celelalte două divizionare C băcăuane, CSM și FC Dinamo. „Aviatorii” s-au răzbunat cu vârf și îndesat pentru remiza din tur, de la Făurei, surclasând echipa lui Stelică Nicoliță cu… o palmă de goluri: 5-0. Danale, pe contraatac (min. 21), Chirilă, cu capul, din cornerul bătut de Izmană (17), Bobârnac, simplă formalitate la cursa pe contraatac a lui Sevastian (35) și Izmană, din lovitură liberă (45) au tranșat lucrurile încă din prima repriză. Echipa lui Mișu Ionescu a fixat scorul la 5-0 ca urmare a penalty-ului transformat de Vișinar în min. 70, Horia Ilie ratând o altă lovitură de la 11 m cu două minute înainte de final. În ceea ce o privește pe CSM Bacău, aceasta s-a înclinat cu 3-0 în deplasare, în fața Hușanei Huși („triplă” Jose Cozma- min. 5, 63, 66), în timp ce FC Dinamo a piedut cu 4-0 (Băciuț- 33, 71, Predoiu- 40, Dascălu- 52) la Focșani.

Seria 1

Rezultatele etapei a 13-a: Dante Botoșani- Ceahlăul Piatra Neamț 0-0, Hușana Huși- CSM Bacău 3-0, Foresta Suceava- Sporting Juniorul Vaslui 2-1, Știința Miroslava- CSM Pașcani 2-1, Șomuz Fălticeni- Bucovina Rădăuți 0-5.

Clasament

1 Dante Botoșani     13      9        3        1        19-6   30p.

2 Foresta Suceava   13      8        2        3        20-15 26p.

3 Bucovina Rădăuți  13      6        3        4        16-17 21p.

4 Ceahlăul P. Neamț          13      5        4        4        19-11 19p.

5 Știința Miroslava   13      5        4        4        15-13 19p.

6 Șomuz Fălticeni    13      5        4        4        14-16 19p.

7 Hușana Huși        13      5        3        5        12-13 18p.

8 Sporting Juniorul  13      3        4        6        14-15 13p.

9 CSM Bacău           13      3        3        7        12-20 12p.

10 CSM Pașcani       13      0        2        11      12-27 2p.

Programul etapei viitoare (27 noiembrie, ora 14.00): Ceahlăul- Șomuz, Bucovina- Știința Miroslava, CSM Pașcani- Foresta, Sporting Juniorul- Hușana Huși, CSM Bacău- Dante Botoșani.

Seria 2

Rezultatele etapei a 13-a: CSM Focșani 2007- FC Dinamo Bacău 4-0, Viitorul Ianca- SC Oțelul Galați 1-1, Aerostar Bacău- CS Făurei 5-0, Sportul Chișcani- Metalul Buzău 2-6, Sporting Liești- CSM Râmnicu-Sărat 0-1.