19 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Sub orice critică

Fotbal/ Liga a II-a: Sub orice critică

Sâmbătă, în etapa a patra a play-out-ului, Aerostar Bacău a suferit cea mai drastică înfrângere pe teren propriu din ultimii ani: 1-5 cu Viitorul Pandurii Târgu-Jiu
Un 2021 de coșmar pentru codașa Ligii a II-a, Aerostar Bacău.

În opt meciuri, „aviatorii” nu au obținut decât un punct. În rest, înfrângeri în serie și un golaveraj mizerabil: 4-22! Schimbarea de antrenor nu a ajutat nici ea cu nimic, „aviatorii” continuându-și căderea și sub conducerea lui Mișu Ionescu. Punctul critic a fost atins sâmbătă, în etapa a patra a play-out-ului, când băcăuanii (nu doar foarte slabi, ci și incredibil de indolenți), au fost efectiv umiliți pe teren propriu cu 5-1 de Viitorul Pandurii Târgu-Jiu.

Umilința a fost cu atât mai mare cu cât pe banca oaspeților a stat Cristi Lupuț (antrenorul de care Aerostar s-a despărțit la începutul sezonului, după patru înfrângeri la rând), și cu cât, deși a jucat vreme de 40 de minute cu un om în minus, Viitorul Pandurii a dus scorul de la 3-1 la defnitivul 5-1. Practic, partida a început de la 1-0 pentru gorjeni, Daniel Paraschiv deschizând scorul în min, 3, printr-o lovitură de cap la cornerul executat de Gîrbiță. Băcăuanii au egalat șapte minute mai târziu, prin Zaharia, beneficiarul unei pase inspirate din partea lui Oteliță, dar iluziile nu au durat mult.

Ratările lui Paraschiv (șut pe lângă poartă în min. 15) și Bădăuță (bară în urma unei lovituri libere executate de Cioiu) au anunțat că Viitorul Pandurii va intra la pauză în avantaj. Și așa a și fost. Nu cu unul, ci cu două goluri, și ele tot din faze fixe. Mai întâi, Baican a înscris nestingherit, cu capul, ca la antrenament, în min. 38, la cornerul „desenat” impecabil de Cioiu.

Apoi, în min, 41, la lovitura liberă a aceluiași Cioiu, mingea și-a croit drum prin careul gazdelor și, după ce a fost ratată de Paraschiv și, posibil, „ștearsă” cu capul de Vraciu (autogol?), a sfârșit în poarta lui Cebotari. La pauză, Cebotari a fost schimbat cu Petrișor, iar Ardei cu Bobaru, dar asta n-a făcut să schimbe și raportul de forțe. Nici măcar eliminarea din min. 56 a lui Costea (două galbene) nu a echilibrat balanța. Ce-i drept, Vraciu (cap la cetrarea lui Oteliță) și Oteliță (șut sub transversală), l-au întins pe portarul Moga în minutele 71 și 77, dar cine a vrut să mai vadă goluri a trebuit să privească tot spre buturile Aerostarului.

În min. 81, Chirilă a pasat total anapoda în propria jumătate de teren, căpitanul oaspeților, Țegle a interceptat, i-a trecut mingea printre picioare aceluiași Chirilă, a intrat în careu pe partea stângă și, după ce l-a culcat din fentă pe Petrișor și a înscris cu un șut sub bară.

Tabela a fost închisă în min. 87, de Buia, care, cu complicitatea zidului advers (deviere decisivă), a transformat o lovitură liberă de la 30 metri. Pentru Aerostar, retrogradată deja în Liga a III-a, urmează, pe 23 aprilie, o deplasare la Buzău, teren pe care, la începutul lui decembrie, „aviatorii” terminau la egalitate cu Gloria, 1-1 și sperau într-un altfel de 2021. Vremuri apuse… Contra Viitorului Pandurii, antrenorul băcăuanilor, Mișu Ionescu a utilizat formula: Cebotari (min. 46 Petrișor)- Alecsandru, C. Ardei (min. 46 Bobaru), Chirilă, D. Mureșan- Burlacu, P. Popescu- Oteliță (min. 80 Tofan), Zaharia (min. 85 Belciu), Danale (min. 68 H. Ilie), Vraciu.

Celelalte rezultate înregistrate în grupa B a play-out-ului: CSM Reșița- Concordia Chiajna 2-0, Petrolul Ploiești- Gloria Buzău 1-1. Clasament: 1-2) Viitorul Pandurii și Petrolul câte 35 p., 3-4) Gloria Buzău și Concordia câte 31p., 5) CSM Reșița 25p., 6) Unirea Slobozia24p., 7) Aerostar 10p. Etapa a cincea (25 aprilie): Gloria Buzău- Aerostar (se joacă vineri, 23 aprilie, de la ora 17.00), Viitorul Pandurii- CSM Reșița, Unirea Slobozia- Petrolul.