28 aprilie 2024
SportFotbal / Liga a II-a: Prima victorie din retur

Fotbal / Liga a II-a: Prima victorie din retur

FCM Bacau – Dinamo II Bucuresti 3-0 (1-0)

La primul meci disputat in acest an in fata propriilor suporteri, echipa fanion a orasului, FCM Bacau, si-a trecut in cont primele puncte din retur. Sâmbata, in etapa a 17-a a ligii secunde, "galben-albastrii" s-au impus la scor de neprezentare in fata echipei-satelit a lui Dinamo.
Deschiderea scorului a venit inainte de pauza, in minutul 37, când Dobos a scapat singur in careu si l-a invins pe Ciuca din sase metri. Diferenta a fost dublata in min. 60, când Ionut Mihalachioaie a transformat impecabil o lovitura libera de la peste 30 de metri. Cireasa de pe tort a fost pusa cu 10 minute inainte de final, când Taban a sutat puternic de la 25 de metri, Ciuca a respins in fata, iar Vraciu a reluat in plasa pentru 3-0. Echipa pregatita de Gheorghe Poenaru a sarbatorit astfel, in compania propriilor suporteri, prima victorie din retur. In tribuna a fost prezent si finantatorul FCM Bacau, Dumitru Sechelariu, care a tinut sa fie alaturi de "galben-albastri" la redebutul acestora in fata publicului bacauan.
Prin victoria cu Dinamo II, FCM Bacau a urcat doua locuri in clasamentul Seriei I, acumulând 22 de puncte. Totodata, "galben-albastrii" si-au luat revansa in fata "câinilor" mici pentru infrângerea suferita in tur la Bucuresti, când au fost invinsi cu 2-0. (D. Popa)