7 mai 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Nici cu om în plus…

Deși a jucat o repriză în superioritate numerică la Constanța, Aerostar Bacău a pierdut cu 1-0 (1-0) în fața Farului, rămânînd la cota zero în acest debut de campionat

Fotbal/ Liga a II-a: Nici cu om în plus…

Aerostar înoată pe uscat. Chiar și la mare. Sau mai ales la mare. Sâmbătă, „aviatorii” au înregistrat a doua înfrângere consecutivă în acest debut de campionat al Ligii a II-a. Al doilea 0-1, după cel de acasă cu „U” Cluj.

De data aceasta, pe terenul Farului. Era clar că echipa constănțeană pornește favorită. Iar superioritatea gazdelor s-a materializat în minutul 24, când, la o lovitură liberă, Măzărache, nemarcat, a înscris cu capul golul de 1-0, la o lovitură liberă de pe banda dreaptă.

Până atunci, băcăuanii reușiseră să țină oarecum pasul cu gruparea constănțeană, chiar dacă cea mai mare ocazie aparținuse tot Farului, prin Măzărache, în min. 3, la un luft al lui Bobaru. Aerostar răspunse prin loviturile libere ale lui Chelaru și printr-un cap al lui Oteliță la care s-a solicitat un penalty, însă dificultățile în privința circulației balonului arătau că echipa lui Cristi Lupuț va continua să întâmpine dificultăți majore.

Spre deosebire de jocul de acasă, contra clujenilor, sâmbătă, la Constanța, norocul și-a întors, fie și parțial, fața spre Aerostar.

În ultimul minut al primei părți, Bălan l-a lovit fără minge pe Mureșan, a văzut cartobnașul roșu direct, iar oaspeții au beneficiat de superioritate numerică pe tot parcursul mitanului secund. Numai că, și cu om în plus, băcăuanii și-au arătat limitele. În special la capitolul circulație.

Băcăuanii au lăsat impresia că împing o minge medicinală spre buturile ex-ului Udeanu. Și, chiar dacă Lupuț a mutat ofensiv prin introducerea lui Manole și apoi a lui Zaharia și Burlacu (autorul unei situații bune de gol în min. 82, când a trimis cu capul peste), Farul nu a avut mari emoții.

E drept, în min. 62, la cornerul lui Manole, Yabre a lovit bara, însă o bară au țintit și constănțenii, ba chiar dintr-o situație mult mai clară de gol, venită pe contraatac, și irosită în min. 81 de Cruceru. Farul leagă în premieră în gestiunea Zicu două victorii la rând, în timp ce Aerostarul lui Cristi Lupuț își amână bucuria primelor puncte în campionat.

Farul: Udeanu- Leca (min. 59 Cărăuș), Lică, Ursu, Panait—Bălan, Antoce, Greu, Cruceru (min. 83 Carabela)- Stoica (min. 59 Cană), Măzărache. Antrenor: Ianis Zicu.

Aerostar: Anca-Trip- Alecsandru (min. 46 Manole), Yabre, Bobaru, Mureșan- Chirilă (min. 61 Zaharia), Chelaru- Oteliță (min. 40 Ardei), Gavrilă, H. Ilie (min. 61 Burlacu)- Vraciu. Antrenor: Cristi Lupuț.