18 mai 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Nedrept de plictisitor

Fotbal/ Liga a II-a: Nedrept de plictisitor

Sport Club Bacau – Dunarea Galati 2-1 (1-1)

O gura care casca de plictiseala. Si alta care sta sa scape (prin iarba) un fluier de arbitru. Iata emoticoanele care bat orice cronica a meciului dintre Sport Club si Dunarea Galati, din etapa a 21-a a ligii secunde. Un meci câstigat, in ordine, de plictiseala, arbitri si Sport Club.

Si pierdut nemeritat de Dunarea Galati, formatie care, desi neplatita de patru luni de zile, a fost la un pas sa plece cu un punct de la Bacau, acolo unde nu lipsesc banii, ci fotbalul! Jocul de pe “Aerostar” a fost unul modest, singurele sclipiri venind pe finalul primei reprize, atunci când reusitei lui Cainari (’37’) i s-a opus golul egalizator marcat de oaspeti prin Bâtfoi (’43). Imediat dupa pauza, “centralul” Rusandu a inclinat balanta in favoarea SC-ului, eliminându-l usor pe Matei. Desi in superioritate numerica, echipa lui Viorel Tanase nu a reusit insa sa vina peste adversar, chinuindu-se (si chinuindu-ne) cu faze incâlcite.

Lucrurile au fost descâlcite cu sase minute inainte de final, atunci când B. Rusu, plecat dintr-o pozitie suspecta de ofsaid a marcat golul victoriei. Sport Club isi consolideaza astfel pozitia a sasea, ultima care duce in play-off, dar antrenorul Viorel Tanase tremura pe banca: sâmbata, in tribune a fost vazut Dan Motei, principalul colaborator al lui Petre Grigoras, antrenor dorit de conducerea Sport Clubului in trecutul indepartat (2010) si, foarte posibil, in viitorul apropiat: chiar la vara!

Sport Club: Petrariu- Luncanu (min. 65 Sascau), Adascalitei, Burca, C. Miron (’57 Mihalachioaie)- Cainari (’77 Curiliuc), Taban, Cl. Tudor, Hurdubei- B. Rusu- B. Ungureanu.

Dunarea: B. Mirin- Blanaru, N. Cucu, Ursu, S. Cucu (min. 54 L. Radu)- Vraciu, Sfrijan, V. Ion, Cenk (min. 68 Gohoreanu)- Btfoi, M. Matei (eliminat in min. 47).

Arbitri: Lucian Rusandu- Iulian Radu, Vlad Bârleanu.

Rezultatele complete ale etapei a 21-a: CF Braila – Rapid CFR Suceava 0-0, SC Bacau – Dunarea Galati 2-1, Unirea Târlungeni- ACS Berceni 1-0, Unirea Slobozia – Gloria Buzau 1-0, Farul Constanta – Rapid Bucuresti 0-2. CSMS Iasi si FC Clinceni stau.

Programul etapei viitoare (miercuri, 26 martie, ora 15.00): Rapid Bucuresti – Unirea Slobozia, Rapid CFR Suceava- FC Clinceni, Dinarea Galati – CF Braila, ACS Berceni – SC Bacau, Gloria Buzau – Unirea Târlungeni. Farul Constanta si CSMS Iasi stau.