6 mai 2024
SportFotbal, Liga a II-a: N-a fost doar ghinionul

Fotbal, Liga a II-a: N-a fost doar ghinionul

FCM Bacau – Callatis Mangalia 1-2 (1-0)

Stadion: "Municipal". Spectatori: aproximativ 400. Au marcat: Curiliuc (min. 13), respectiv Doicaru (min. 62 si 77). Suturi la poarta:12-11 (pe poarta: 5-6). Cornere: 7-4.
FCM Bacau: Stamatin – Mihalachioaie (min. 54 Hurdubei), Lozneanu, Ursu, Luncanu – Intuneric, Apostu- Dobos, M. Croitoru, Curiliuc (min. 69 Huiban) – Boghian (min. 54 Vraciu). Antr.: Gh. Poenaru.
Callatis Mangalia: Vl. Neagu – Samson (min. 70 Bolat), Ravoiu (min. 65 Posteuca), R. Damian, R. Miron – Sin (min. 84 R. Lupu), Cogali, Florea, Cojenel – Bardu, Doicaru. Antr.: M. Cornateanu.
Cartonase galbene: Lozneanu (min. 30 si 77), Intuneric (’60), Doicaru (’90+1).
Cartonase rosii: Lozneanu (min. 77) si Dobos (dupa fluierul final).
Arbitri: Florin Ghimbasan (Brasov) – Adrian Slabu (Brasov), Silviu Cantemir (Brasov).

Maestrii contraatacului

E adevarat, a fost vineri, 13, dar FCM Bacau nu poate da vina doar pe ghinion pentru infrângerea interna suferita in fata lui Callatis Mangalia. "Galben-albastrii" au condus cu 1-0, au avut mai multe posibilitati de a pune victoria la adapost, insa ratarile monumentale, evolutia dezarticulata de la mijlocul terenului si, in special, gafele din aparare s-au dovedit fatale. Cu un joc de contraatac ca la carte si cu câtiva jucatori de clasa precum Doicaru, Sin si Bardu, Callatis a intors rezultatul, obtinând cea de-a cincea victorie din retur.

Curiliuc, inger si demon

Oaspetii au inceput mai bine intâlnirea, dar interventiile excelente ale lui Stamatin au neutralizat suturile lui Cogali si Bardu. Scapati cu fata curata, bacauanii au dat lovitura in minutul 13, care, in acest caz, s-a dovedit cu noroc: Boghian a centrat acrobatic, iar Curiliuc a reluat din cadere, din careul mic, deschizând scorul. Acelasi Curiliuc si-a batut apoi joc de doua ocazii monumentale: in minutul 41, singur cu portarul Neagu a sutat in acesta, pentru ca la sase minute de la reluare sa reia peste transversala dintr-o pozitie ideala.

Doua penaltyuri, doi eliminati

Doicaru a fost, la rândul sau inger si demon. A ratat cu seninatate in minutul 56, la o eroare a lui Luncanu, dar s-a revansat in minutul 62, când a transformat un penalty acordat pentru un fault stupid comis de acelasi Luncanu asupra lui Samson. Huiban a sutat in bara in minutul 72, la centrarea lui Hurdubei, insa golul de 2-1 a cazut in poarta lui Stamatin. Dintr-un alt penalty obtinut si transformat de acelasi Doicaru in minutul 77, pornit dintr-o faza in care atacantul oaspetilor s-a aflat intr-un ofsaid reactivat. Pe lânga cele trei puncte, Bacaul i-a pierdut si pe Lozneanu si Dobos, ambii eliminati.

Dan Sion

Poenaru, nemultumit
Antrenorul FCM Bacau s-a declarat nemultumit de prestatia echipei sale in meciul cu Callatis Mangalia. "A fost un meci urât din toate punctele de vedere pentru noi. Am crezut ca echipa poate evolua fara trac si fara presiune, dar n-am reusit acest lucru, mai ales in prima repriza, când am condus contrar cursului jocului. La pauza le-am spus baietilor ca nu putem câstiga jucând de maniera asta. In repriza secunda am avut o evolutie mult mai buna, ne-am creat situatii clare de gol, dar, cu toate acestea, am pierdut, zic eu, nemeritat. Penalty-urile Mangaliei au fost dictate corect, dar cel de-al doilea a fost precedat de o pozitie clara de ofsaid a lui Doicaru. De asemenea, la 1-1, Vraciu a scapat singur cu portarul, a fost faultat din spate, insa nu s-a dat nimic. Asta nu scuza jocul nostru slab, in special la mijlocul terenului", a declarat Poenaru. (D.S.)

Rezultatele etapei a XXI-a:
FC Botosani – Dinamo II Bucuresti 2-1, Sageata Navodari – Dunarea Galati 0-0, Astra II – Delta Tulcea 0-1, CS Otopeni – Gloria Buzau 1-2, Viitorul Constanta – FC Snagov 3-0 (neprezentare), FCM Bacau – Callatis Mangalia 1-2, CSMS Iasi – CF Braila 3-0, Victoria Branesti – Farul Constanta 0-3.
Etapa urmatoare (21 aprilie): Gloria Buzau – Astra II, Farul Constanta – Sageata Navodari, Dinamo II – Victoria Branesti, Delta Tulcea – FC Botosani, FC Snagov – CS Otopeni, Callatis Mangalia – Viitorul Constanta, CSMS Iasi – FCM Bacau, CF Braila – Dunarea Galati. (D.P.)