23 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a II-a: Meritam macar un egal

Fotbal, Liga a II-a: Meritam macar un egal

CSMS Iasi – FCM Bacau 1-0 (0-0)

Stadion: "Emil Alexandrescu". Spectatori: aproximativ 4 000. A marcat: Petrovic (min. 86).
CSMS Iasi: Irimia, Cretu, Tincu, Camara, Mitrea – Gado (min. 62 Petrovic), Cl. Tudor (min. 75 Nalatiu), Milea, Vladu – Onofras (min. 67 Ciucur), Herghelegiu. Antr.: I. Popa.
FCM Bacau: Stamatin- Mihalachioaie, Ursu, Bursuc, Luncanu- Vraciu, Taban, M. Croitoru, Huiban (min. 77 Intuneric)- Curiliuc (min. 63 Lipovanu), Hurdubei (min. 56 Boghian). Antr.: Cr. Popovici.
Arbitri: Eduard Ionita (Constanta)- Paul Dimancea (Tulcea), Catalin Teodor (Braila).

Evolutie curajoasa

FCM Bacau a pierdut nemeritat primul meci cu Cristi Popovici pe banca tehnica. Sâmbata, la Iasi, "galben-albastrii" au controlat partida cu CSMS, si-au creat mai multe ocazii clare de a inscrie, insa au cedat cu patru minute de final, atunci când Petrovic a sanctionat o lejeritate a defensivei bacauane, marcând unicul gol al intâlnirii. Invinsi la limita, Croitoru si compania se pot consola cu faptul ca au practicat un joc mult mai curajos, in ton cu promisiunile facute de noul lor antrenor. Si, bineinteles, ca au pus probleme mari unei formatii precum cea a Iasiului, care, de la vara, ar putea evolua din nou in liga intâi.

Irimia, ingerul pazitor

Cristi Popovici s-a prezentat in Copou fara Lozneanu si Dobos, ambii suspendati, dar cu un sistem mult mai ofensiv, ce a avut in trio-ul Vraciu- Marius Croitoru- Huiban, placa turnanta pentru "sagetile" Curiliuc si Hurdubei. Intentiile ofensive ale oaspetilor s-au vazut inca din start. Bacauanii au luat cu asalt poarta lui Irimia, iar Curiliuc a fost la un pas de a deschide scorul in minutul 4. Atacantul FCM-ului a interceptat o pasa neglijenta a lui Camara, insa a finalizat printr-un lob imprecis. Prima repriza s-ar fi incheiat cu Bacaul in avantaj, daca Irimia nu l-ar fi blocat pe Vraciu, aflat in pozitie iminenta de a marca in min. 29, pentru ca la faza imediat urmatoare, sutul lui Mihalachioaie sa fie deviat in corner.

Curiliuc, ce ocazii!

Gazdele de la CSMS au iesit ceva mai motivate de la vestiare, ratând desprinderea in min. 53, prin Gado, insa marile situatii de gol s-au ingramadit tot la poarta lui Irimia. "Cravasati" de Marius Croitoru, "galben-albastrii" au dat serioase batai de cap defensivei adverse, pacatuind insa in continuare prin lipsa de luciditate in faza de finalizare. In minutul 59, Curiliuc a trecut din nou pe lânga deschiderea scorului, "confirmând" marile ratari din prima repriza, dar si din meciul de acum o etapa, de pe teren propriu, contra lui Callatis Mangalia.

Petrovic face diferenta

Si, asa cum se intâmpla de obicei in fotbal, daca n-a fost 1-0 pentru FCM Bacau, s-a facut 1-0 pentru CSMS Iasi. Antrenorul gazdelor, Ionut Popa a mutat inspirat in minutul 62, retragându-l de pe teren pe Gado si aruncându-l in lupta pe Petrovic. Noul intrat s-a facut remarcat cu un sfert de ora inainte de final, atunci când a sutat spectaculos in bara, pentru ca in minutul 86 sa marcheze golul care a dus cele trei puncte Iasiului. Petrovic a sanctionat o ezitare a lui Bursuc, sutând din afara careului, fara sperante pentru Stamatin. CSMS Iasi isi continua astfel cursa pentru promovare, in timp ce FCM Bacau demonstreaza ca poate pune in practica un joc mult mai avântat. Chiar si cu riscul unor infrângeri nemeritate, cum a fost cea de la Iasi.

Dan Sion

Popovici: "Multumit doar pe jumatate"
Revenit pe banca "galben-albastrilor" dupa o pauza de trei ani si jumatate, antrenorul Cristi Popovici considera incurajatoare evolutia echipei sale in meciul de la Iasi: "Pot spune ca, in mare masura, jucatorii s-au apropiat destul de mult de ceea ce ne dorim sa jucam pe acest final de campionat. Sigur, trebuie luat in considerare ca am avut la dispozitie doar trei zile de antrenamente pentru a pregati partida de la Iasi, insa, repet, per total, prestatia a fost una multumitoare, mai ales ca am avut in fata o pretendenta la promovare. Acum, nu ne ramâne decât sa confirmam in partidele de acasa cu Braila si Viitorul Constanta lucrurile bune aratate la Iasi". Popovici a marturisit ca regreta faptul ca echipa sa nu s-a intors cu un rezultat pozitiv din Copou: "Am spus-o inca dinainte de meci ca nu ne vom inchide si ca nu vom juca la rezultat. Tinând cont de desfasurarea intâlnirii, cred insa ca meritam sa obtinem macar o remiza. Din punctul acesta de vedere, sunt multumit doar pe jumatate deoarece jocul bun facut de noi nu a avut acoperire si in planul rezultatului. Chiar daca nu avea mare importanta in ceea ce priveste pozitia noastra din clasament, un punct obtinut la Iasi ar fi fost important pentru noi din punct de vedere al moralului". (D.S.)

Ieri – antrenament, azi – cantonament

"Galben-albastrii" au bifat ieri o sedinta de pregatire, urmata de una de refacere, pentru ca astazi sa se prezinte din nou la stadion, pentru doua antrenamente. Tot astazi, bacauanii vor intra in cantonament, pregatind jocul de miercuri, de pe teren propriu, cu CF Braila. La trei zile de la partida cu Braila, echipa lui Cristi Popovici va sustine un alt meci in fata propriilor suporteri, contra liderei clasamentului, Viitorul Constanta. (D.S.)

Lozneanu – da, Dobos – nu
La partida de miercuri, de pe "Municipal", cu CF Braila, FCM Bacau il va recupera pe stoperul Andrei Lozneanu. Eliminat pentru doua cartonase galbene la meciul din runda a 21-a, cu Callatis Mangalia, "Lozi" si-a ispasit etapa de suspendare si are drept de joc la intermediara cu Braila. Eliminat, la rândul sau, la finalul intâlnirii cu Callatis, mijlocasul Marius Dobos a primit o suspendare de trei etape, urmând sa reintre la jocul cu CS Otopeni. (D.S.)

Rezultatele etapei a XXII-a:
Gloria Buzau – Astra II 1-2, Farul Constanta – Sageata Navodari 1-1, Delta Tulcea – FC Botosani 6-2, FC Snagov – CS Otopeni 0-3, Callatis Mangalia – Viitorul Constanta 1-5, CSMS Iasi – FCM Bacau 1-0, CF Braila – Dunarea Galati 4-1, Dinamo II – Victoria Branesti 3-0.
Etapa urmatoare (miercuri, 25 aprilie): FC Botosani – Gloria Buzau, Dunarea Galati – Farul Constanta, Sageata Navodari – Dinamo II Bucuresti, Victoria Branesti – Delta Tulcea, Astra II – FC Snagov, CS Otopeni – Callatis Mangalia, Viitorul Constanta – CSMS Iasi, FCM Bacau – CF Braila. (D.P.)