29 aprilie 2024
SportFotbal, Liga a II-a / Meci cu de toate pentru "galben-albastri"

Fotbal, Liga a II-a / Meci cu de toate pentru “galben-albastri”

Delta Tulcea – FCM Bacau 3-2

FCM Bacau a cedat la limita, cu scorul de 3-2, partida sustinuta sambata, in deplasare, contra Deltei Tulcea, in etapa a 18-a a ligii secunde. Meciul de la Tulcea a avut de toate: cinci goluri, numeroase ratari, care mai de care mai mari, un penalty si o eliminare. Gazdele au condus cu 2-0 ca urmare a reusitelor lui Coconasu si Neagu din minutele 15 si, respectiv, 27, bacauanii reducand din handicap prin Curiliuc in minutul 33. Pe final de repriza, Florea a marit avantajul Deltei in urma unei lovituri libere din afara careului, insa in debutul mitanului secund, Boghian a transformat un penalty pentru scorul de 3-2. Acesta avea sa fie si rezultatul final, in ciuda faptului ca ambele echipe puteau sa-si majoreze norma de goluri. Galben-albastrii, care si-au trecut in cont si doua bare, tintite de Dobos si Intuneric, au incheiat partida in inferioritate numerica. In minutul 80, Roca a fost eliminat pentru un fault comis in afara careului, iar in cele aproape 15 minute ramase pana la final poarta Bacaului a fost aparata cu succes de Marius Dobos. In runda urmatoare, programata miercuri, 4 aprilie, de la ora 17.00, FCM Bacau va primi vizita Gloriei Buzau.