23 aprilie 2024
SportFotbal/ Liga a II-a: Maxim din minim

Fotbal/ Liga a II-a: Maxim din minim

SC Bacau- Rapid CFR Suceava 1-0 (0-0)

Expresia “ocaziile se razbuna” merge la pachet cu filmul meciului dintre Sport Club si Rapid CFR Suceava. Oaspetii au dominat partida de sâmbata, de pe “Letea”, dar n-au reusit sa bage mingea in poarta decât din ofsaid, prin Mircea Negru, in min. 26. Ocaziile nu le-au lipsit. Chiar deloc. In min. 34, Golofca a sutat in bara laterala, pentru ca in minutele 60 si 77 acelasi Negru sa greseasca tinta din careul mic.

Faza din min. 77 a dus, in schimb, la golul de 1-0 inscris de bacauani: balonul reluat acrobatic de Negru in transversala ca urmare a recentrarii lui Apostol a fost recuperat de gazde, care, pornite pe contraatac, l-au pus pe Ignea in postura de “match-winner”. Atacantul U19 intrat la pauza in locul lui Corban l-a invins pe Pascal cu un sut plasat si a reusit, astfel, primul sau gol pe scena ligii secunde. Victoria este singurul lucru imbucurator pentru gazdele de sâmbata, care au evoluat cu mult sub asteptari la toate capitolele, lucru recunoscut si de antrenorul Cristi Popovici: “Un meci slab facut de noi. Am fost lenti si am facut foarte multe greseli nefortate. Ne-am apropiat de prestatia avuta contra Brailei, numai ca de data aceasta am avut sansa. Daca ne dadeau gol in minutul 77, la bara lui Negru, nu cred ca mai aveam forta sa revenim”.

Miercuri, de la ora 16.30, SC-ul primeste vizita Universitatii Craiova, in “saisprezecimile” Cupei României, pentru ca sâmbata, de la ora 11.00, sa evolueze, tot pe “Letea”, in campionat, impotriva Gloriei Buzau.

SC Bacau: Miron- Mihalachioae, Ursu, Burca, Sascau- Adascalitei (’75 Hurdubei)- Corban (’46 Ignea), C. Neagu (’46 Dumitriu), Punga- Sahru, Vraciu. Antr.: Cr. Popovici.

Rapid CFR Suceava: Pascal- D. Balan, R. Sava, Ferariu, Semeghin- Aeroaiei- Golofca (’83 Strugariu), Sumanariu (’66 Ghoerghiciuc), G. Apostol,, V. Danila- M. Negru. Antr.: B. Tudoreanu.
Arbitri: S. Antonie- C. Vatamanu, M. Necula (toti Bucuresti).

Rezultatele complete ale etapei a patra: SC Bacau- Rapid CFR Suceava 1-0, Otelul Galati- Bucovina Pojorâta 2-1, ACS Berceni- Dacia Unirea Braila 1-3, CS Balotesti- Dunarea Calarasi 1-1, Farul Constanta- Academica Clinceni 4-1, Gloria Buzau- Rapid Bucuresti 1-2. Ceahlaul a stat.